Betynka 4/2009

V dubnové Betynce se dočtete, jaké komplikace vám přinese nadváha v těhotenství, opět vám připomeneme, že se každé dítě nevyvíjí "podle tabulek", dozvíte se, jaké "zubní karamboly" číhají na vaše dítko a také se dočtete v emotivním příběhu paní Martiny, jaké to je žít pod jednou střechou s maminkou, která má Alzheimera a dcerou, která, ač je ještě malá, se musela naučit s nemocí babičky žít.
Betynka 4/2009
Když jeden potomka chce a druhý ne…
Jak vyřešit tento problém, když právo na to „chtít a nechtít“ mají oba partneři stejné? Taktika vysazení antikoncepce je podraz, který se může vymstít a zrovna tak zakazovat ženě, aby se stala matkou, také není fér. K článku jsme přidali i anketu, kde jsme se zeptali čtyř pánů na jejich názor na věc a jejich odpovědi nám doslova vyrazily dech.

Cvičení na míči
Otestovali jsme společně s fyzioterapeutkou Andreou Ryšávkovou, jaké cviky může dělat těhulka na velkém míči. Možností je spousta a věřte nám, protažením těla si ulevíte.

Mít před těhotenstvím pár kil navíc…

Kila navíc mohou být komplikací ve snaze o otěhotnění a dokonce mohou negativně ovlivnit i porod a zdraví dítěte. Názory odborníků jsou jednoznačné: Pokuste se zhubnout!

Příběh těhulky s nadváhou
Martina Kaclová se nám svěřila se svým příběhem. Povyprávěla nám o tom, jak bojuje s nadváhou a také, jak snáší svůj „těhotný stav“.

Porod kleštěmi
Porod kleštěmi se provádí minimálně. Pokud vás ale přece jen čeká, nemusíte se ničeho obávat. Kleště, které sice vypadají hrůzostrašně, vás nebudou mučit, ale pomohou vám přivést miminko na svět.

Rooming-in…
Samozřejmě je nejlepší, jak pro maminku, tak pro novorozeně být od prvních okamžiků stále spolu. Někdy to ale bohužel nejde, ale to neznamená, že z vás bude špatná matka nebo, že jste tím svému děťátku nějak ublížila.

Opět ženou a se vším všudy
Od menstruace jste si během těhotenství odpočinula. Spousta žen, ale zajímá, co se bude dít po porodu, kdy je „jejich dny zase překvapí“ a jestli náhodou nebude něco jinak.

Neučte své dítě chodit, naučí se to samo!
Netrapte se myšlenkou na to, že váš Jeníček ještě stále v roce nechodí, i když sousedovic roční Zuzanku musí celá rodina hlídat, aby jim neutekla ze zahrady. Každé dítě se vyvíjí jinak a není nutné přírodě násilně pomáhat. Nebojte, i vy budete za tím svým pokladem už brzy běhat od rána do večera…

Kaše, kaše, kašičky…
Chápeme, že každému může někdy v kuchyni dojít fantazie. Proto jsme pro vás připravili čtyři recepty na kaše už pro čtyřměsíční miminka.

Jak si nevychovat malého tyrana
Díky bezmezné rodičovské lásce se zrodil nejeden „tyran“. V naivní snaze vychovat jej ve jménu svobody mu rodiče ubližují více, než si myslí…

Malé živé budíčky

Vstávání či nevstávání dětí bývá v mnoha rodinách často opakovaným tématem. Rodiče dětí, kterým se nechce vstávat, závidí rodičům, jichž děti vstávají samy. Tito rodiče by ale mohli vyprávět, jak je nebaví v neděli vstávat v šest, protože jejich potomek už je dávno vzhůru a chce si hrát.

Když se dítě při kašli dusí
Onemocnění hrtanu je velký strašák rodičů, a to proto, že u něj může dojít k dušení dítěte, což je i pro otrlého rodiče zkušenost nepěkná.
Odnesl to „jenom“ zub?
Redaktorka Hanka Bělohlávková dala dohromady „zubní karamboly“, které mohou postihnout vaše dítko od batolete až po školáka.

Smím potrestat cizí dítě? A může cizí rodič potrestat to moje?
Podobnou otázku si asi položil každý rodič. Jak ale vyřešit zapeklitou situaci, kdy nám kamarádi našich dětí doslova bourají byt a nebo se naopak dozvíme, že naše dítě na návštěvě u kamaráda jeho maminka zpohlavkovala, protože se rozhodl, že zkusí nalít čistící prostředek do akvárka se vzácnými rybičkami?

Alzheimer nám začaroval babičku

Z vaší věčně usměvavé a dobře naladěné babičky se během okamžiku stala nepříjemná zlá paní? Vy chápete, že je za tím Alzheimer, ale jak vysvětlit dětem, proč na ně jejich milovaná babička ječí?

Drží mě láska, kterou jsme s maminkou k sobě měly, než onemocněla
Martina Růžičková žije v jedné domácnosti se svou maminkou, která trpí Alzheimerem a zároveň devítiletou dcerou, která někdy trpí kvůli nepředvídatelnému chování babičky. Jak to zvládá, když se ještě k tomu stará o velký statek a desítky zvířat?

Lexikon dětských pupínků
Z jednoho pupínku si nikdo moc hlavu nedělá. Co když má ale váš drobeček místo růžových tvářiček rudá rozbrázděná pole a nebo tělo poseté strupy? Vyrážka nepřichází jen tak sama od sebe, zpravidla je jedním z příznaků nějaké nemoci.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články