Bazální teplota - teplota, která se měří s radostí

Pokud plánujte miminko, připravte se na skloňování termínu „bazální teplota“ ve všech pádech. Díky ní se totiž určují plodné dny.
Bazální teplota - teplota, která se měří s radostí
Měření bazální teploty je to metoda, která umožní určit den ovulace s maximální přesností a tedy i vhodný den pro početí miminka. Kromě toho je pravidelné sledování bazální teploty rovněž velmi dobrou antikoncepční metodou pro ženy, které nechtějí nebo nemohou užívat jiné formy ochrany. O čem to ale vlastně mluvíme, co je to bazální teplota?

Bazálně a přesně
Bazální teplota je tělesná teplota naměřená po dostatečně dlouhé době tělesného klidu. „Tuto teplotu měříme každý den pokud možno ve stejném prostředí, čase a v klidu. Z tohoto je vlastně odvozen i název bazální, což znamená základní nebo-li stálé,“ říká gynekolog Zdeněk Ryšavý.
 
Jak se měří
Nejvhodnější doba je ráno ihned po probuzení. „Doporučoval bych mít teploměr a tužku s papírem na stolku u postele, tak si totiž na měřené hned vzpomenete. Bazální teplota se měří v konečníku, pochvě nebo ústech minimálně 5 minut,“ vysvětluje MUDr. Ryšavý. Naměřené hodnoty je důležité pečlivě zaznamenat. K tomuto slouží záznamové tabulky, kterou vám dají ve vaší gynekologické ambulanci. „Kromě teploty si ovšem nezapomeňte poznamenat i okolnosti, které mohou mít na teplotu vliv. Těmi je například užívání léků, nedostatek spánku, únava, viróza ale třeba i cestování,“ udává MUDr. Ryšavý.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
A jak se teplota vyvíjí? V první části cyklu je bez menších výkyvů, změna teploty nastává až po ovulaci. Na začátku cyklu se na povrchu vaječníků jeden z váčků (folikulů) oproti ostatním zvětší a vyplní tekutinou. Postupem času tento váček roste a jeho buňky vytváří ženský hormon estrogen, který je postupně vyplavován do krve. Tento hormon je příčinou změn na sliznici dělohy a způsobuje též otvírání děložní branky. Právě tento hormon činí hlen v hrdle děložním řídký natolik, aby spermie mohly snadněji proniknout do dělohy a poté k vajíčku. Čím více se blíží uvolnění vajíčka, tím více se estrogenu v těle ženy vyskytuje. Těsně před ovulací jsou všechny změny způsobené estrogenem „nejnápadnější“ a žena, která si svoji bazální teplotu měří pravidelně po dobu jednoho roku, bezpečně pozná pravidelnost svého menstruačního cyklu. Hodnoty bazální teploty se pak mění podle fáze menstruačního cyklu.
 
„Po ukončení menstruace kolísá bazální teplota okolo 36,5 stupňů Celsia, před termínem ovulace bývá 1 až 2 denní mírný pokles, následuje náhlý vzestup od 0,3 stupňů Celsia do 0,6 stupňů Celsia s výkyvy nad 37,0 stupňů,“ dokončuje gynekolog Ryšavý.

Náš tip
Zapisovat bazální teplotu je ideální do menstruačního kalendáře a naměřené hodnoty spojovat do křivky. Pokud je křivka opakovaně monofázická - tedy s hodnotami pod 37 stupňů, určitě zajděte za svým lékařem, který určí příčinu a doporučí případně léčbu.

Text: Markéta Králová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články