Bajky kolem alergií

Jaro právě začíná. Bohužel ne všem rodičům přináší jen radost, že si se svým dítkem budete užívat krásného počasí, sluníčka a výletů. Rodiče alergiků jsou na pozoru, brzy totiž rozkvetou stromy nebo se děti dostanou častěji do kontaku se zvířátky. Nemusí to ale být horké, kolem alergií toiž panuje také spousta polopravd...
Bajky kolem alergií
Na výlet ani náhodou
Nejvíce výletů a dalších venkovních akcí pro děti bohužel probíhá v pylové sezóně. Proto se rodiče alergických dětí většinou bojí s nimi někam vyrazit. Ale to není třeba, i když určité zásady se dodržovat musí. „Každý rodič pylového alergika by měl mít jasno v tom, na které látky je jeho dítko alergické, a vědět, kde a kdy na ně může narazit. Dobré je mít k dispozici pylový kalendář, ze kterého lze vyčíst, kdy se v ovzduší nacházejí jaké pyly. Aktuální informace pak poskytuje pylové zpravodajství v médiích. Pokud tedy daný typ nehrozí, není důvod na výlet vyrazit,“ říká alergolog Martin Meluzína.

Kočky a psi škodí alergikům stejně
Pokud máte alergické dítě, lékař vám zřejmě doporučí vzdát se domácího zvířete. Platí, že kočičí alergeny jsou agresivnější než ty psí. Alergeny se vyskytují ve slinách a výkalech, kočky si pořád samy čistí srst tím, že se olizují, takže je neustále dostávají i do chlupů. Alergeny jsou velmi malé a snadno se dostanou až do plic. Nejčastěji tedy vyvolávají astma. Za vhodné se považují rybičky a želvy, alergikům ale může vadit jejich potrava.
 
Citrony v těhotenství škodí
Pokud matka sama není na citrusové plody alergická, neměla by jejich konzumace nijak ovlivnit plod. S výjimkou alkoholu by si podle imunologů matky měly v těhotenství s mírou dopřávat všechno, na co mají chuť.
 
Moře prospívá
To je pravda. Vysoká vlhkost, teplo a nepřítomnost pylů působí na alergiky blahodárně. Týden však obvykle nestačí.
 
Větrání může alergikům škodit
„Obecně platí, že větrání je v rodinách, kde se objevují alergici, považováno za nezbytnost. Vyvětrat by se měly zejména peřiny pokaždé, než se zastelou, „Nebezpečné může být otevřené okno pouze v době, kdy kvetou stromy a hrozí, že skrze něj vniknou do bytu pyly. Avšak ani v takových případech by se nemělo větrání zavrhovat - doporučuje se do okna pověsit mokré prostěradlo,“ tvrdí alergolog Meluzína.
 
Městským dětem svědčí venkov
Čistý venkovský vzduch může prospět, ale také uškodit. Na venkově je v sezoně mnohem větší koncentrace pylů než ve městě, takže pro alergické dítě to může být šok. A onen opěvovaný čistý vzduch je mnohde také jen iluzí, protože lidé na vesnicích často topí vším možným a vzduch je zamořený dýmem.
 
Klepněte pro větší obrázek

Alergie po letech aneb kdy se může objevit?
 
0 let
Alergickým rodičům se stejně postižený potomek narodí až s osmdesátiprocentní pravděpodobností. Jde-li o plánované mateřství, doporučuje se jako nejlepší období porodu prosinec až březen.
 
3 roky
Alergie se může projevovat atopickým ekzémem, časté jsou také potravinové. Nejsilnějším zdrojem alergenů jsou v prvních letech dítěte roztoči.
 
6 let
Další alergie se mohou objevit po nástupu do školky a školy, zejména na domácí prach, ale i na pyly, seno a plísně. Pokud dítě trpělo ekzémem, mohou u něj převažovat dýchací obtíže. Často se rozvine astma.
 
10 let
Alergická rýma může přerůst až v celoroční. Může ji zhoršovat stres ze školy, ale také třeba stěhování nebo rozvod rodičů.
 
14 let
Vrcholí alergické reakce na plísně. V padesáti procentech případů ale většina alergií v tomto věku spíše ustupují. Jen ve výjimečných případech se mohou zhoršovat.

Text: Anna Berková
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články