Aromaterapie: Tajemná síla vůně

Aromaterapie patřila dlouho do škatulky skoro šarlatánských metod. Dnes už to neplatí a stále více nastávajících maminek objevuje kouzlo přírodní metody, která působením esenciálních olejů pomáhá léčit psychické i fyzické neduhy těhotenství. I při porodu dokáže takřka zázraky…
Aromaterapie: Tajemná síla vůně
Voňavá terapie
Název aromaterapie možná zní trochu jako z nervové kliniky, ale nebojte, žádná hrůzostrašná terapie to není. Naopak jde o snadnou a příjemnou metodu, kdy se používají esenciální oleje k udržení, podpoře a zlepšení fyzické a duševní pohody. A cože jsou ty esenciální oleje? Jsou to těkavé, snadno se odpařující látky, které se získávají z mnoha bylin, květin či stromů. Pak stačí jen pár kapek toho správného a budete překvapená, co dokáží. Změní vám náladu, uvolní a pomohou i při léčení mnoha onemocnění.

Kde se vzala…
Lidé používají aromatické rostliny od úsvitu historie. Existují důkazy, že přibližně před 4000 lety starověcí Sumerové používali voňavé rostliny a v sedmdesátých letech byl objeven svitek papyru se seznamem více než 850 botanických léků starověkých Egypťanů z doby přibližně 1500 let před Kristem. Ty popisují, jak se ve starověkém Egyptě jednoduchým způsobem (nejdříve lisováním, později již primitivní destilací) získávaly vonné látky, které se dále používaly jako parfém, nebo přidávaly do vonných mastí. Masti používali nejprve výsadně faraóni a velekněží, později se rozšířily i mezi prostý lid jako povzbuzovače mysli. Z Egypta pak byl jen skok do starého Řecka, kde se oleje z růží nebo máty využívaly při koupelích ke zklidnění mysli.
 
Základy moderní aromaterapie se pak datují kolem roku 1920 a za jejím zpopularizováním stojí vědec a lékař A. R. Penfold. Éterické přírodní oleje byly díky němu aplikovány jako doplňková léčba různých fyzických a psychických stavů, od kožních infekcí po stresy.

Klepněte pro větší obrázekKdy začít s aromaterapií
Třeba hned. Tedy v případě, že za sebou máte první trimestr. Do 14. týdne se aplikace esencí moc nedoporučuje. Ne, že by vás mohla ohrozit přímo na zdraví, ale může znepříjemnit už tak namáhavé první týdny, kdy si tělo na novou etapu teprve zvyká.
 
Ale pokud jste postoupila do druhé doby těhotenství, můžete se opájet vůní bez starostí a v klidu. Je to totiž metoda nenáročná, zato moc příjemná, takže nač to odkládat. Stačí si jen vybrat postup, který bude vyhovovat právě vám a nechat se opájet voňavým sněním.
 
Pro využití aromaterapie existují tři základní postupy, které lze aplikovat bezpečně v pohodlí domova.
 
Koupele
Do vody přidejte 5 - 10 kapek vybraného oleje, pak si do vany lehněte a relaxujte. Vdechováním nádherných vůní si zklidníte mysl a oleje budou mít také účinky na vaší pokožku a tělo. Olej si však nalévejte až do napuštěné vany, jinak se teplem odpaří a ztratí terapeutické účinky ještě předtím, než se do lázně ponoříte. Fantastická je pro nastávající maminky koupel s přidáním směsi máty a levandule nebo bergamot. Budete vonět vy i mrně…
 
Masáže
Smíchejte 3 - 4 kapky esenciálního oleje s dvěma lžičkami neutrálního oleje, např. mandlového či jojobového, a směsí pomalu namasírujte tělo, hlavně bříško. K masáži můžete použít již předem připravené aromaemulze, které zakoupíte v obchodech s přírodní kosmetikou nebo zdravou výživou (vyrábí je např. firmy Salus, Dr.Hadek apod.). A pokud vás bolí od těhotenství záda, nechte si je namasírovat esenciálním olejem ylang ylang, který povzbuzuje ženské hormony během těhotenství, nedráždí žaludek a zároveň dokáže odvádět bolest. Vhodné jsou i kafrové nebo mentholové přípravky – pokud vám ovšem nebude vadit silné aroma.
 
Aromalampy
Provoňte si pokoj a vychutnejte si blahodárné aroma. Vybraný olej se nalije spolu s vodou do aromalampy, která vůni rozptýlí po místnosti. Další možností je nalít 6 kapek oblíbeného oleje na misku a dát ji na teplé místo.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Jak vybrat to pravé ořechové
Univerzální rada vlastně neexistuje. Pokud nejste závažně nemocná, kdy je třeba použití aromaoleje konzultovat s lékařem, záleží vše jen na vás. Stačí si vyhledat jaká vůně pomáhá proti čemu a hurá do toho.
 
Při výběru vhodného oleje se řiďte svým nosem. Správného účinku bude dosaženo jen tehdy, pokud ve vás vůně vyvolá pozitivní reakci.
 
Jestli vám vůně nesedí, nepoužívejte ji, i kdyby vám ji doporučovaly všechny kamarádky. Jinak si koledujete o bolest hlavy i konec aromaterapie u vás doma (co na tom všichni mají, když mně je z toho špatně…).
 
Pokud si nevíte rady, nestyďte se poradit s aromaterapeutem. Ten vám pomůže se správným výběrem a vysvětlí rozmanitosti aplikace vonných esencí.
 
Kupujte vždy esence v uzavřených lahvičkách opatřených etiketou výrobce (Weleda, Salus, Dr. Hadek, Pajoma). „Podomácku“ vyráběné oleje by vám mohly uškodit!
 
Základní přehled esenciálních olejů

heřmánkový - zklidňující bolesti hlavy a úzkosti
šalvějový - povznášející deprese
eukalyptový - proti návalům krve nachlazení
levandulový - zklidňující a vyrovnávající stres, nachlazení, bolesti hlavy
mátový - osvěžující nechutenství a nevolnost
růžový - hojivý deprese
rozmarýnový - antiseptický a stimulační bolesti
santalový - uvolňující stres, péče o suchou pleť
z čajovníku - antibakteriální akné a bolesti v krku
ylang-ylang - elixír lásky afrodisiakum

Klepněte pro větší obrázekPozor!!!
Některé oleje lze užívat i vnitřně tak, že se nakapou do vody či na kostku cukru a polknou. Tento postup však nikdy nezkoušejte bez porady s odborníkem či lékařem, mohli byste si přivodit zdravotní problémy ve formě poleptání sliznice!

Zázračný čajovník
Absolutním přeborníkem mezi aromaoleji je Tea tree oil neboli esenciální olej získaný z čajovníku. Má antiseptické a baktericidní účinky dvanáctkrát silnější než běžné léky. Pokud jde o protiinfekční účinky oleje Tea tree, jsou jedny z nejlepších a olej může být bezpečně používán k léčbě poměrně širokého spektra bakteriálních, virových a plísňových infekcí. Protože posiluje imunitu, lze jej aplikovat nejenom k ničení choroboplodných zárodků, ale i k prevenci proti návratu infekce. Olej lze s úspěchem použít i na infekce zahrnující nachlazení, chřipku, zánět ucha, zánět průdušek nebo močového měchýře. Je dobrý také na kožní infekce a lišeje. Uklidňuje nervy, a proto je také určen na duševní únavu a nervovou slabost u lidí s oslabeným imunitním systémem. Postačí nakapat čtyři až šest kapek čistého esenciálního oleje do teplé lázně, dobře promíchat a odpočívat ve vodě minimálně 10 minut. Při pravidelném užívání z vás bude vyrovnaný kliďas se železným zdravím…

Aromamasáž hráze
Za nejdůležitější praktickou přípravu k porodu považují i lékaři pravidelnou masáž hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem). Účelem je zabránit případnému nástřihu (epiziotomii) či natržení hráze při porodu. Účinky masáže se ještě zvyšují použitím esenciálních olejů muškátové šalvěje, růže nebo levandule, které prokrví tkáň a zvyšují elasticitu.
 
Text: Eliška Zikmundová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články