Alergie na bílkovinu kravského mléka

Alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) patří k nejčastějším potravinovým alergiím v kojeneckém věku.
Alergie na bílkovinu kravského mléka

Jedná se o projevy nadměrné citlivosti organismu na bílkovinu kravského mléka - vyskytuje se asi u 2-6 % kojenců, kterým jsou podávány přípravky umělé kojenecké výživy.

Alergie na bílkovinu kravského mléka se zpravidla projevuje třemi příznaky:

Kožní - zarudnutí, otoky úst, vyrážky, ekzém
Trávicí - zvracení, průjmy, příměs krve ve stolici
Respirační - problémy s dýcháním, dušení

Další příznaky u některých dětí mohou být: pláč, neklid, poruchy spánku a také neprospívání s chronickými průjmy nebo ekzémem. Pokud ale už kojenec snáší kontakt s bílkovinou kravského mléka více než 3 měsíce, je rozvoj této alergie nepravděpodobný.

Proveďte test
Máte podezření na alergii z kravského mléka? Pak je na místě provést eliminační test. Kojenecké mléko nahraďte upraveným přípravkem. Pokud by se jednalo o ABKM, dojde do 14 dnů u dítěte k ústupu obtíží.

Velkou prevencí proti této alergické reakci je kojení miminek, alespoň do 4. až 6. měsíce věku. Pokud však kojit z různých příčin nemůžete, mělo by děťátko dostávat tzv. hypoalergenní mléka. Výrobky z kravského mléka je možno podávat kojenci až po dosažení jednoho roku.

Jestliže již vaše miminko má prokázanou ABKM, je potřeba vysadit stávající mléčnou stravu a nahradit ji přípravky vhodnými k léčbě alergie. Zkuste toleranci kravského mléka opět nejdříve za půl roku.

Alergie na bílkovinu kravského mléka obvykle ustoupí v batolecím nebo předškolním věku a děti mohou zcela bez obtíží konzumovat mléko. Je však větší pravděpodobnost jiných alergických projevů v pozdějším věku. Je tedy i nadále na místě obezřetnost ve stravě dítěte.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články