Akupunktura pro těhotné? Proč ne?

Přestože užití akupunktury během těhotenství není u nás zatím příliš běžné, řada klinických studií prokázala, že jsou-li zohledněna specifika organismu těhotné ženy, dodržována základní pravidla a provádí-li ji zkušený terapeut, je tato metoda bezpečná.
Akupunktura pro těhotné? Proč ne?

Jelikož akupunktura nemá na rozdíl od farmakologické léčby vedlejší účinky, je v těhotenství metodou více než vhodnou. U těhotných se vyhýbáme bodům, které silně rozhýbávají Qi (čti čchi = energii) a krev, i lokálním bodům v podbřišku a křížové oblasti, protože z pohledu TČM (Tradiční čínské medicíny) těhotenství představuje „chtěnou stagnaci energie v oblasti pánve“. Používáme i menší počet jehel a také stimulace je jemnější. Touto metodou lze léčit celou řadu stavů souvisejících s těhotenstvím, včetně častých obtíží, jako jsou ranní nevolnosti, otoky nohou a bolesti zad.

Ranní nevolnosti
Jsou typické pro první trimestr a bývají doprovázeny zvracením. Tyto stavy jsou nejen nepříjemné, ale překročí- li určitou mez, dojde-li k závažné dehydrataci, mohou být i nebezpečné. Podle TČM je příčinou nevolností a zvracení nerovnováha v tzv. Ústřední dráze (Chong mai, čti Čchung-maj), které se ve starých lékařských textech přezdívá Moře krve. Ta má vztah jak k děloze, tak k žaludku. Během menstruačního cyklu se tato dráha plní krví, a je-li zcela naplněna, dochází ke krvácení. V průběhu těhotenství zásobuje krví a esencí vyvíjející se plod. Jestliže všechnu krev zpočátku malý plod nespotřebuje, přeplněnost působí na žaludek. Ten ve zdravém těle posílá energii Qi i veškerý svůj obsah směrem dolů. Je-li však napaden, Qi začíná proudit protisměrně, a to způsobuje nevolnost a zvracení. K podobné situaci dochází, je-li krve a esence v Ústřední dráze málo. Cílem akupunktury je proto tuto dráhu harmonizovat. Pokud současně léčíme i další nerovnováhy v organismu, např. prázdnotu (ve smyslu energie), chlad či horkost žaludku aj., jsou výsledky mnohonásobně lepší. K tomu je samozřejmě nutné navštívit zkušeného terapeuta, který stanoví diagnózu a provede několik akupunkturních sezení.

Praktická doporučení
I při výrazném zlepšení stavu se mohou nevolnosti vrátit, pokud se žena bude přetěžovat, a proto je třeba dbát následujících doporučení:

1) Dostatečně pít. Zásadní je zabránit dehydrataci, protože ta nevolnosti zvýrazňuje. Je-li pro ženu problém vypít víc tekutin najednou, je třeba je přijímat v malých dávkách. Pomáhá mátový čaj a teplý nápoj z čerstvého zázvoru. Důležité je nepřekročit dávku tří šálků za den (1 šálek připravte z 1 cm zázvorového kořene), aby nedošlo k přehřátí organismu. Kdo netrpí chladem, může potřebné tekutiny získat i rozpuštěním kostky ledu v ústech. Dobře fungují i bramborová polévka a zeleninové nebo kuřecí vývary, neboť nemají výrazné aroma.

2) Mít po ruce pohotovostní svačinu. Pravidelný příjem malých dávek potravy je vhodnější než zaběhlý zvyk tří jídel denně. Přejídání i hladovění stav zhoršuje, proto je důležité mít vždy po ruce např. hrst mandlí, rozinek nebo kousek pečiva. Výběr jídla je zcela individuální. Nelze nic zkazit „batolecí“ stravou (vařenou zeleninou, obilovinami, polévkami), která je k trávicímu systému šetrná.

3) Hodně odpočívat a spát. Přestože to nemusí být organizačně jednoduché, je třeba naslouchat svému tělu a nastupující únavu brát jako rozkaz k odpočinku.

Otoky nohou
V těhotenství tělo zadržuje velké množství tekutin, což namáhá systém Sleziny. Ten má v teorii TČM na starosti jejich transformaci a transport. Podíl na tom může mít i tzv. prázdnota jangu Ledvin, který je důležitý pro správnou funkci Sleziny. Ledviny hrají v těhotenství klíčovou roli, neboť ho celé řídí. Mírné otoky vymizí s porodem, proto je léčba zaměřena především na odeznění akutních příznaků. Pro podporu funkce Sleziny a Ledvin je možné použít metodu nahřívání určitých akupunkturních bodů, tzv. moxování. Provádí se tradičně pomocí doutníků se sušeným pelyňkem. Pro ty, kterým by vadil poměrně aromatický kouř, existuje i uhlíková nekouřivá varianta. Na rozdíl od napichování bodů si ženy mohou po zaškolení terapeutem body nahřívat samy doma, u bodů na zádech případně s pomocí partnera. Po pěti až sedmi dnech aplikace se většinou dostaví viditelné výsledky.
Jelikož otoky mohou být též příznakem závažných stavů spojených s těhotenstvím, je nutné konzultovat je s lékařem, zejména pokud se stav výrazně a náhle zhorší!

Co ještě pomůže
1) Nohy ve zvýšené poloze, opakované kroužení kotníky, elastické punčochy a volná pohodlná obuv.
2) Místo studené a syrové zeleniny, která zejména v zimě při přílišném pojídání oslabuje systém Sleziny, je pro ženy s otoky nohou vhodnější teplá vařená zelenina. V jídelníčku je důležitá i rýže, která má mírné odvodňovací (diuretické) účinky.
3) Nezapomínat na tekutiny. Byť se to může zdát paradoxní, příjem tekutin je pro léčbu otoků klíčový, neboť při jejich nedostatku se tělo nebude zbavovat těch tekutin, které již zadrželo.

Bolesti v zádech
S bolestmi zad, zejména v oblasti beder, se ženy setkávají v těhotenství poměrně často. Z pohledu TČM je bolest příznakem blokády proudění Qi, a tudíž akupunktura, která tyto bloky na drahách odstraňuje, je pro léčbu bolestí účinnou metodou. V praxi ženám s bolestmi zad dávám na dráhy žlučníku a močového měchýře tzv. „pess needles“ (malé jehličky ve tvaru připínáčku přelepené náplastí), které si mohou doma stimulovat při akutních obtížích, případně permanentní jehličky do bodů na mikrosystému ucha. Pomoci mohou i masáže, ale i ty patří v těhotenství do zkušených rukou. V případě blokády způsobené chladem může pomoci aplikace tepla, případně moxy.

S akutními potížemi k lékaři
Je třeba připomenout, že akutní bolest beder může být prvním příznakem předčasného ukončení těhotenství, a proto objeví-li se bolesti bez zjevného důvodu a zejména jsou-li vzrůstající intenzity či doprovázeny křečovitou bolestí v podbřišku, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Pozn.: Názvy orgánů s velkým písmenem na začátku označují systémy podle teorie TČM, které nemusí vždy odpovídat anatomicko-fyziologické charakteristice, jak ji známe z medicíny západní.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články