Čím dříve, tím lépe...
Obecně platí, že do dvou let by dítě mělo tvořit jednoduché věty, ve třech letech i první souvětí, slovní zásoba by se měla rozšiřovat. Pokud váš potomek ani ve třech letech nemluví, nebo slova tvoří velice špatně, pak je lepší vyhledat pediatra, který situaci zhodnotí a poradí vám, co dál, nebo se obrátit přímo na logopedii.
I když se nervový systém každého dítěte vyvíjí velmi individuálně, v takovém případě už většinou něco nehraje. Příčinou by mohla být vývojová vada řeči, se kterou se musí začít pracovat neprodleně. Jestliže ovšem vaše dítě nevyslovuje správně některé hlásky, znepokojovat vás to příliš nemusí.
Pravděpodobně to ještě dožene. Je ovšem dobré ho na výslovnost upozorňovat a opravovat jej. Ale s citem.Přílišný nátlak někdy působí kontraproduktivně a dítě se zablokuje. Teprve špatná výslovnost v pěti letech věku si už žádá návštěvu logopeda, ke kterému vám vypíše doporučení praktický lékař.
Kdy jít k logopedovi?
Obecně odborníci na vadu řeči doporučují přijít tehdy, kdy dítě nezvládá hlásky, které by už ve svém věku měl mít osvojené. Do dvou a půl roku by měl potomek umět vyslovovat hlásky: A, E, I, O, U, M, B, P, D, T, N, J, K, G, H, CH, V, F a dvojhlásky OU, AU. Do tří a půl roku by pak měl artikulačně dobře zvládat N, D,T, L, Bě, Pě, Vě, Mě.
Zároveň by si měl osvojovat gramatickou stavbu vět, ptát se proč a vytvářet si slovní pamět. Do čtyř a půl roku by už dítě mělo umět chápat děj a převyprávět ho, zároveň umět vyslovovat hlásky Ň, Ď, Ť, Č, Š, Ž.
Užitečné pomůcky
Podorobné návody na trénování jednotlivých hlásek najdete třeba pod odkazem logopedieonline.cz v sekci Ke stažení. Využít můžete i logopedická cvičení pro tablet, třeba Slovohrátky.
Složitý děj, hlásky C, S, Z, R, Ř se pak může dítě mladšího školního věku učit až do šesti a půl. Z toho vyplývá, že pokud v některé této fázi vaše váš potomek zaostává, pak můžete logopeda vyhledat.
Nikdy ale nenuťte dítě, aby strikntě umělo i hlásky, které v jeho věku ještě nejsou běžně užívané, není pro ně zralé. Třeba aby ve třech letech dokázalo vyslovovat Ř. Vše má svůj čas a každý má svoje tempo. Na druhou stranu nápadné problémy a odchylky je třeba řešit dříve než později.
Co dělat doma?
I když o správném postupu, jak s dítětem pracovat, vás poučí právě logoped, který dovede odhadnout, jestli stojí za neschopností mluvit správně nějaká vada mluvidel, či spíš bude problém ve vývoji nervové soustavy či v nějaké poruše sluchu, přesto je základem všeho pracovat s dítětem doma.
Odborníci zdůrazňují, že předškolní dítě dlouho neudrží pozornost, proto stačí procvičovat správnou výslovnost pět minut. Jakmile zaznamenáte, že soustředěnost klesá, pak nechte malého neposedu, ať se zase věnuje svým činnostem. Ideální je krátké procvičování dvakrát denně.
Chce to přísnost, nebo trpělivost?
Když se spolu učíte, obrňte se trpělivostí. Někdy trvá měsíce, než se podaří pohnout pomyslnými ledy a dítě začne hlásku skutečně používat ve větách a slovech. Protože ani když ji poprvé vysloví správně, nemáte ještě vyhráno. To se děje právě až v případě, kdy ji samo aktivně zakomponuje do vět.
Na začátku nácviky nezapomínejte na přípravná cvičení jazyka a rtů, která pomůžou vhodně uvolnit mluvidla. Až poté vyvozujete hlásku. Pokud se vám to podaří, snažete se ji zafixovat ve slabikách a slovech.
Jestliže ji dítě zvládne i ve slovech, pak se ji snažte zařadit do běžné řeči. Hlavně nikdy nevyvíjejte nátlak a nekřičte. Dítě by se mohlo zablokovat a místo postupu byste se mohli vrátit opět na startovní čáru.
Možné příčiny dyslalie
- Špatný řečový vzor v rodině – pokud někdo v rodině sám praktikuje špatnou výslovnost, případně je řeč příšliš mazlivá, šišlavá, plná zdrobnělin, pak tyto chyby přenáší i na dítě.
- Pohybová neobratnost – dítě má potíže s obratností jazyka, rtů a tváří.
- Poruchy sluchu a poruchy fonetického sluchu – dítě buď nedoslýchá, nebo v druhém případě není schopné rozlišit některé odlišné hlásky.
- Nedostatek projevovaných citů
- Neustálé napomínání za špatnou výslovnost
- Mentální retardace
- Odchylky řečových orgánů
Video: Problémy s jemnou motorikou? Razítka ji zlepší u dětí, které nerady kreslí