Vždyť je to jenom lehké píchnutí, ujišťujete dítě i sebe, když se k němu lékař přiblíží s nepostradatelnou jehličkou. A když čeká injekce vás, pro jistotu odvracíte hlavu. Ovšem když jde o vašeho drobečka, hrdinně přihlížíte tomu, jak mu někdo působí bolest. A nejraději byste řekla: „Tak dost…“
Už během těhotenství přemýšlela Andrea často o tom, zda „dopustí“, aby bylo její děťátko očkováno. Konzultovala to s lékařem, probrala s kamarádkami a nakonec si řekla, že je to přece jenom menší zlo, než kdyby je postihly nějaké vážnější choroby, které se k nám teď přes volnou hranici dostávají. „Stejně jsem ale očekávala, že to se mnou bude někdo konzultovat. Měla jsem poměrně těžký porod, takže jsem byla trošku mimo. Když jsem se zeptala, jak to bude, řekli mi: O to se nestarejte, dítě už jsme napíchali… Asi je to potřeba, ale stejně mě to rozzlobilo: Jsem přece matka, no ne,“ rozčiluje se ještě dnes. Očkování naplánovaná pro miminka nakonec respektuje. „Každá taková akce mě stojí spoustu sil,“ říká Andrea. „Jsem sympatizantkou přírodního životního stylu, takže se snažím, aby se do mého organizmu nedostalo nic ,chemického‘,“ vysvětluje. „A pak vidím, jak něco takového dopouštím u mého dítěte a ještě dovolím, aby mu někdo působil bolest. A nejen to…“
Nedávno byl Petříček velmi nevrlý. Dostal teplotu, poplakával, nechtěl nic jíst, nespokojený byl i tehdy, když ho Andrea chovala v náruči. Večer už měl horečku a pořád plakal. Jako viróza to ovšem nevypadalo. Ráno se Andrea pro jistotu vypravila k lékaři. Ten jí řekl, že to bude nejspíš reakce po očkování. Andrea si to velmi vyčítala. Říkala si, že kdyby dítě nenechávala očkovat, žádné problémy by nemělo…
„Většinu zdravých dětí taková reakce na očkování nepotká,“ ujišťuje doktorka Lenka Smetanová. „Jen opravdu v malém procentu případů se může stát, že organizmus zareaguje teplotou – to se stává hlavně u těch nejmenších. Větší děti mohou mít zarudlé nebo lehce zduřelé místo, kam lékař vpíchl jehličku. Tyto příznaky ale nejsou nebezpečné a většinou do 24 hodin samy odezní. Jestliže je ovšem reakce na očkování bouřlivá, je třeba okamžitě kontaktovat lékaře. Mohlo by totiž jít o alergii na očkovací látku.“ Děti, u nichž se o alergii předem ví, se buď neočkují vůbec, nebo jen pod dohledem lékaře.
Názory na očkování se různí, odborníci jsou však zajedno v tom, že dítě chrání před takovými závažnými onemocněními, jako je tetanus, záškrt, černý kašel, hemofilové infekce, zarděnky, příušnice atd. Ty mohou na jejich zdraví zanechat trvalé následky.
Co na to odborník - MUDr. Lenka Smetanová
Jestliže má dítě po očkování jen lehce zvýšenou teplotu, není třeba se ničeho obávat. Miminku dáme paralen, dostatečně napít. Když nechce jíst, do jídla ho nenutíme. Nejlepší je nechat je v klidu v postýlce odpočívat, v žádném případě s ním nechodíme na sluníčko. Pokud teplota neklesne do 24 hodin, případně se objeví nějaká další komplikace – dítě je například apatické nebo naopak ukřičené, odmítá stravu atd. – zajdeme s ním raději k dětskému lékaři. Pokud se po určitém očkování objeví výraznější reakce, lékař ji zaznamená a očkování takovou vakcínou propříště vynechá.