9 nezbytností dětského jídelníčku

Těchto devět potravin by dětem v jídelníčku chybět nemělo. Zařazujete je pravidelně?

1. Mléko a mléčné výrobky

Proč? Zaběhaná větička říká, že jsou „stavebním kamenem zubů a kostí. I když má mléko svá "pro" a "proti", na tomhle něco je.

2. Máslo

Proč? Patří do rodiny mléčných výrobků a obsahuje celou řadu cenných látek. Mělo by být co nejkvalitnější a používáno spíš zasyrova. Lehce stravitelné je máslo kozí. Na jeho chuť je ale děti potřeba zvykat odmala. 

3. Bylinky

Proč? V čerstvém stavu je v nich hodně vitaminů a minerálních látek a jídlům dodávají krásnou barvu a lákavou vůni. Z bylin jsou to především majoránka (uklidňuje nadýmání), tymián (příznivě působí na dýchací cesty) či pažitka a petrželka (hodně minerálních látek).

4. Banány

Proč? Obsahují spousty vitaminu C (33%), draslík, mangan i vápník a děti je milují.

5. Rostlinné, za studena lisované oleje (olivový)

Proč? Pro vysoký obsah (až 80%) nenasycených mastných kyselin, které jsou pro dětský organizmus nesmírně cenné.

6. Brambory

Proč? Brambory nikdy nepodceňujte! Jsou bez tuku a cholesterolu, zato už ve 100 gramech pokryjí 45 procent denní potřeby vitaminu C. Skvěle jsou na tom i s draslíkem a důležitým vitaminem B6. 

7. Saláty

Proč? Děti milují křupavé a pestré věci a je to nejjednodušší způsob, jak se hned zkraje naučí milovat i zeleninu, ovoce a kvalitní panenské oleje. Mohou vám pomoci i s jejich přípravou a zapojit při ní fantazii. Nebojte se i neobvyklejších kombinací.

8. Maso

Proč? Obsahuje hodně bílkovin, hovězí i značné množství železa, které je pro vyvíjející se organizmus zcela nezbytné. Pro mrňouse je výtečné lehké maso drůbeží a také králík.

9. Med

Proč? Cennými látkami je doslova nabitý a navíc dětem jako vše sladké převelice chutná. Med ale nakupujte jen u ověřených prodejců vždy s uvedeným výrobcem; jinak často jde o cukernatý roztok neznámého původu. Do teplých nápojů jej přidávejte až když zchladnou na zhruba 40 stupňů, vroucí tekutina cenné látky ničí.

Tip? Připravte si do zásoby máslo rozetřené s medem, je to skvělá pomazánka na ranní pečivo a navíc z něj nestéká. 

Výživa a stravování | Časopis F.O.O.D.

Maso nemusí být každý den, zkuste naše vegetariánské recepty

Recepty

Tyto čtyři odhlehčené recepty musíte vyzkoušet

Časopis Maminka | Zdraví

Skoncujte s cukrem jednou provždy. Zkuste život bez sladkostí

 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře