9 Nejčastějších otázek těhotných

Sledujete, jak bříško roste, a stále se ptáte, jestli je všechno v pořádku? Jestli vše probíhá tak, jak má? Jestli to, co cítíte, je normální? Našli jsme odpovědi na otázky, které si úzkostlivé těhotné nejčastěji kladou.
9 Nejčastějších otázek těhotných

Mám pozitivní těhotenský test, dokonce několikrát po sobě, a najednou jsem začala krvácet.

Záleží na délce a intenzitě krvácení. Jestli jde jen o tzv. špinění, které netrvá déle než jeden den, může to znamenat, že se vajíčko zavrtává do děložní sliznice. O silnějším a delším krvácení by se ale měl co nejdřív dozvědět gynekolog, který vyloučí závažnější příčiny.

Všechny těhotné v okolí zvracejí jako o závod a já žádné nevolnosti nemám.

Nevolnosti, nejen ranní, trápí asi třetinu žen v prvním trimestru, z nichž asi polovina také zvrací. A některé z nich nevolnosti provázejí celým těhotenstvím. Jestli naopak patříte k těm, které touto nepříjemnou záležitostí netrpí, můžete si leda gratulovat. Na vývoj miminka totiž nevolnosti vliv nemají.

 

Nejlepší je příliš se nestresovat, nepozorovat a těhotenství si užívat. Spokojená maminka rovná se spokojené miminko! A tak se klidně ptejte na cokoli svého gynekologa. Stejně tak vás může utěšit vaše dula. 

 

Normálně jím, miminku se daří, ale na konci pátého měsíce mám nahoře sotva půl kila.

Za přírůstek váhy může nejen váš jídelníček a váha před otěhotněním, ale taky metabolismus, nevolnosti a do určité míry i genetika. Některá matka nabírá těhotenská kila postupně, jiná až během posledních tří měsíců a obě přitom můžou skončit se stejnou váhou. Právě proto vás během každé poradny lékař váží a hlídá, abyste přibírala tak, jak máte. Kdyby se mu něco nelíbilo, určitě vás na to upozorní.

Ať dělám co dělám, pořád bych spala. Kde je ta těhotenská energie, o které se píše?

Únava je během těhotenství úplně normální, můžou za ni hormony a také to, že tělo, které v sobě tvoří další život, je prostě vyčerpanější než jindy. Zkuste víc odpočívat a klidně si schrupnout i po obědě. Pokud by ale únava překročila únosnou mez, poproste lékaře, ať vám nechá otestovat hladinu železa. Jeho nedostatek totiž může k únavě výrazně přispívat.

Na záchodě už bych si mohla zbudovat detašované pracoviště.

Vtipálkové vám řeknou, že se tak tělo chystá na noční vstávání k dítěti. Ze začátku můžou za časté chození na záchod hormony, v posledním trimestru zase děloha, která tlačí na močový měchýř a nenechá vás ani vyspat. A až se k tomuhle všemu přidá častější chození „na velkou“, můžete se začít těšit, že už bude miminko brzo na světě.

Mimino už se v břiše slušně mele, ale že bych si občas pohladila ručičku nebo loket, jak o tom mluví kamarádky, to opravdu nehrozí.

Končetiny trčící z břicha vypadají na první pohled mile, ale zeptejte se některé matky, jak dokáže takové protahování zabolet. Buďte ráda, že miminko kope jen uvnitř a nesnaží se protlačit ven, kudy nemá. Tahle fáze je navíc hodně krátká – jen po dobu, kdy už je dítě dost velké, ale ještě se může v břiše volně pohybovat. Kolem třicátého týdne se miminka otočí hlavou dolů a pak začnou už všechna svorně kopat do žeber.

Měli jsme nechráněný sex, jenže sperma prý může vyvolat porod.

Hormony obsažené ve spermatu opravdu mohou vyvolat kontrakce i porod, ale každý gynekolog vás ujistí, že jen v případě, kdy je na to vaše tělo a dítě opravdu připravené. Kondom byste měli s partnerem v posledním trimestru používat, pokud vám z jakéhokoli důvodu hrozí předčasný porod. V opačném případě je lepší užít si posledních pár týdnů, kdy ho opravdu nepotřebujete.

Doteď se děťátko v břiše hýbalo celkem pravidelně, ale teď už ho asi dvě hodiny necítím.

Až se miminko narodí, bude spát nejen v noci, ale i přes den. Stejně tak si může pospat i v břiše nebo možná jen kutí něco nenápadného. Takže pokud se dvě hodiny nehýbe, nic se neděje. Určitě ale zpozorněte, pokud ho necítíte půl dne, a jestli se neozvalo za posledních 24 hodin, vyrazte pro jistotu rovnou k lékaři.

Zbývá mi týden do termínu porodu a tolik avizované poslíčky pořád nikde.

Přípravné stahy, tedy poslíčky, sice cítí většina těhotných, ale rozhodně ne všechny, a ani ne dlouho před porodem. Někdy jsou slabé, jindy se porod rozbíhá rychle a z poslíčků se během pár hodin stanou opravdové stahy. Nebo vám nejdřív praskne voda a až pak se začnou porodní cesty otevírat. Pokud je jinak všechno v pořádku, rozhodně není důvod k panice.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články