Vědci prokázali, že děti, které vyrůstají v úzkostlivém prostředí, kde se všichni při osobní hygieně nebo převlékání tajnosnubně skrývají, mohou mít v budoucnu problémy s přijetím vlastního těla. Když jsou rodiče příliš prudérní, zamykají se v koupelně a raději by se z pyžama nevysoukali vůbec, než aby dítě zahlédlo kousek mámina poprsí, může to vyústit ve vážný problém. U dítěte se pak projeví třeba ve formě úzkostného studu, anorexie, bulimie nebo sexuálních poruch.
Jenže! I pravý opak může škodit! Podle psycholožky Anity Michajlukové z Centra zvyšování psychické odolnosti nahota k životu přirozeně patří, ale stejně jako v čemkoli, i tady dítěti nejlíp poslouží, pokud ji nebude v rodině zažívat v extrémních polohách. Takže stejně jako není ideální, když rodiče chodí celý den doma nazí, tak ani to, když dítě nikdy nezahlédne své rodiče nahé a vše se skrývá.
Pozor na věk. Miminko a předškolák vnímá nahotu naprosto odlišně
V miminkovském a batolecím období je to všechno úplně jedno. Malé dítě si ještě nevšímá, kolik svršků máte na sobě a třeba takové koupání miminek s tatínkem psychologové velmi doporučují.
Už jenom proto, že tátové mají přece jen míň příležitostí, jak rozvíjet tělesný kontakt se svým dítětem. V předškolním a školním věku už si ale všímá! A někdy víc, než byste potřebovali. Vaše okázalá nahota ho tak může uvádět do rozpaků, nebo dokonce i stresovat. A to je chvíle, kdy byste se měli obléct. Obrazně i doslova.
8 zásad pro nahotu aneb tohle nikdy nedělejte
1. Nedělejte z nahoty TABU
V pubertě a dospívání budou mít děti i tak dost (psychických) problémů, tak proč jim zadělávat na další? Vědět, jak vypadá dospělé ženské a mužské tělo, patří k základním informacím, které bychom svým dětem prostě měli předat.
2. Zbytečně se nevystavujte nazí
Nechoďte doma „zásadně“ nazí jenom proto, že jste si přečetli cosi o svobodomyslnosti. Když se na gauč před televizi, kde sedmiletá dcerka sleduje pohádku, rozvalí nahatý táta, není to žádoucí, ani vhodné. Spíš lehce nevkusné. Učíme přece děti i sociálním dovednostem a taktu, ne?
3. Nebagatelizujte pocity dítěte
Vezměte na vědomí stud a rozpaky dítěte. Pokud si holčička zahaluje hrudník, už jí prostě není příjemné, když ji třeba převlékáte před sousedkou. První projevy studu se začínají objevovat kolem čtvrtého roku.
4. Nebuďte slepí
Nepodceňujte dětské rozpaky. Bývají nejlepším barometrem vašeho chování.
5. Nezesměšňujte jeho reakce
Nebuďte bezhlední. Čili žádné komentáře typu: „Ty se stydíš? Prosím tě, co bychom na tobě asi tak viděli?“
6. Nenuťte děti k nahotě
Nekoupejte se s dětmi, pokud o to nestojí. Že v jednom roce radostně výskalo, neznamená, že bude výskat na věčné časy. Ostatně i ve dvanácti měsících má někdo rád vanu jenom pro sebe.
7. Nezamrzněte v čase a respektujte zrání dítěte
Nezapomeňte, že prochází vývojovými etapami. Miminko vyžaduje jiný přístup než prvňák. A s tím zase je nutné komunikovat úplně jinak než se sedmákem. Protože nahota může být pro někoho obzvlášť citlivé téma, sledujte i nenápadné signály a podle nich upravte svoje chování. Třeba když si všimnete, že už se s vámi dítě nechce tolik mazlit. Tehdy možná začíná vnímat první projevy svojí sexuality. Jestliže začne vyhledávat soukromí, dopřejte mu ho.
8. Nepovažujte jeho nahotu za samozrejmost
I předškolákovi se může ještě výjimečně stát „nehoda“, a když ho v parku začnete převlékat, pravděpodobnost, že si tento ponižující zážitek zapamatuje na následujících šedesát let, je hodně vysoká.