8 zásad pro nahotu: Tohle nikdy nedělejte

Chodíte doma jen tak, nebo se bez svršků před dětmi ani nemihnete? Ve výchově platí - všeho s mírou. Rodinné nahoty by tudíž nemělo být ani moc, ani málo.
8 zásad pro nahotu: Tohle nikdy nedělejte

Vědci prokázali, že děti, které vyrůstají v úzkostlivém prostředí, kde se všichni při osobní hygieně nebo převlékání tajnosnubně skrývají, mohou mít v budoucnu problémy s přijetím vlastního těla. Když jsou rodiče příliš prudérní, zamykají se v koupelně a raději by se z pyžama nevysoukali vůbec, než aby dítě zahlédlo kousek mámina poprsí, může to vyústit ve vážný problém. U dítěte se pak projeví třeba ve formě úzkostného studu, anorexie, bulimie nebo sexuálních poruch.

Jenže! I pravý opak může škodit! Podle psycholožky Anity Michajlukové z Centra zvyšování psychické odolnosti nahota k životu přirozeně patří, ale stejně jako v čemkoli, i tady dítěti nejlíp poslouží, pokud ji nebude v rodině zažívat v extrémních polohách. Takže stejně jako není ideální, když rodiče chodí celý den doma nazí, tak ani to, když dítě nikdy nezahlédne své rodiče nahé a vše se skrývá.

Výbavička pro miminko: co jste chtěly vždycky vědět a bály se zeptat

Výbavička pro miminko: co jste chtěly vždycky vědět a bály se zeptat

Pozor na věk. Miminko a předškolák vnímá nahotu naprosto odlišně 

V miminkovském a batolecím období je to všechno úplně jedno. Malé dítě si ještě nevšímá, kolik svršků máte na sobě a třeba takové koupání miminek s tatínkem psychologové velmi doporučují.
Už jenom proto, že tátové mají přece jen míň příležitostí, jak rozvíjet tělesný kontakt se svým dítětem. V předškolním a školním věku už si ale všímá! A někdy víc, než byste potřebovali. Vaše okázalá nahota ho tak může uvádět do rozpaků, nebo dokonce i stresovat. A to je chvíle, kdy byste se měli obléct. Obrazně i doslova. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články