7 strachů kolem porodu a jak nad nimi vyhrát...

Je to převratný den v životě každé ženy, na který nikdy nezapomene. Na svět přichází její dítě. Možná i proto s sebou nese kromě obrovské radosti také obavy…
7 strachů kolem porodu a jak nad nimi vyhrát...
Z bolesti
Bylo by naprosto nenormální, kdyby se budoucí maminka nebála. Každý máme vnímání bolesti nastavené jinak, někdo vydrží víc, někdo méně. Jiný se víc bojí, další méně, ale bojí se každá rodička.
Pomoc: Dnes už existují způsoby, jak řadu nepříjemných pocitů zmírnit nebo téměř odstranit. Epidurální analgezie otupí hroty bolesti u 98 % žen, dalšími způsoby, jak si ulevit, je vana, sprcha, masáže, úlevové polohy na míči, byliny. Ty bolest neotupí, ale výrazně uleví. Dobře funguje i přátelské prostředí v porodnici, znalost prostředí a přítomnost blízkého člověka u porodu.

Z odloučení
Některé šťastné ženy nikdy před vlastním porodem nezažily pobyt v nemocnici. Maximálně návštěvu těhotenské poradny či praktického lékaře a zubaře. Bojí se odchodu a odloučení od domácího prostředí.
Pomoc: Velmi důležitá je volba porodnice. Navštivte jich několik, ptejte se, zda s vámi může být doprovod po celou dobu porodu. Když z jakéhokoliv důvodu nemůže partner, jsou dnes naštěstí další možnosti − porodní asistentky, kamarádky, profesionální duly. Ptejte se, jak často mohou do porodnice chodit, jaký je režim zařízení po porodu. Máte možnost nadstandardního pokoje (za úplatu), kde může tatínek nebo jiná blízká osoba být po celou dobu s vámi. Vezměte si s sebou vlastní hrníček, oblíbený čaj, polštářek. V porodnici jste vlastně jen krátkou dobu, nutných je 72 hodin po porodu, snad se to v budoucnu podaří změnit.

O miminko
Tento jediný strach skutečně pomine až ve chvíli, kdy je dítě na světě a můžeme si říci, že je zdravé, že žije. Možná vám to přijde příliš tvrdě řečeno, ale podle porodní asistentky Zorky Síbkové se skutečně jedno promile dětí přes veškerou péči a sledování narodí mrtvých. Budoucí maminka může mít ve skrytu duše také obavy, jestli její dítě bude odpovídat představě, kterou si za devět měsíců vytvořila. Když použijeme nadsázku, tak ji může trápit, jestli nebude mít příliš odstáté uši, placatou hlavičku či rysy po nepříliš oblíbeném příbuzném.
Pomoc: Přijde sama v podobě mateřské lásky v okamžiku prvního setkání! I když bude miminko všechny výše jmenované příznaky mít.

Z prostředí
Časy, kdy se za rodičkou zaklaply dveře sálu a ona se opuštěná ocitla v naprosto neznámém prostředí plném pachu dezinfekce a odtažitého prostředí, jsou naštěstí dávnou minulostí. Přesto žena může mít obavy.
Pomoc: Objednejte se na prohlídku porodních sálů a přilehlých prostor. Probíhají buď v rámci předporodních kurzů přímo v zařízení, které jste si vybrala, nebo se můžete objednat individuálně. Můžete si promluvit s porodní asistentkou, probrat s ní vše potřebné a projít si sál. K porodu se vám pojede lehčeji, víte, jak to na sále vypadá!

Z neintimity
Stejně jako každá žena vnímá jinak bolest, každá jsme jiná i ve vztahu k nahotě. Některá rodička nemá problém odhalit své intimní partie, což je v průběhu porodu zcela nezbytné, jiná to v uvozovkách přežije a další s tím má velké obtíže i v prostředí vlastní ložnice, natož na porodním sále.
Pomoc: Pečlivý výběr porodnice. Zvažte, zda je pro vás přijatelnější malá klidná porodnice, jestli vám u velkých fakultních pracovišť nebude vadit přítomnost učících se (medici, porodní asistentky, záchranáři, bakaláři zdravotnické profese) na sále, což se může stát. V každém případě upozorněte na tento blok či zábranu již před porodem porodní asistentku, napište to do porodního plánu, pokud si ho připravujete. Vezměte si vlastní oblečení.


Z role matky
Dokážu se o miminko postarat, zvládnu péči? Dnes rodí velké procento žen dospělých, profesně úspěšných, které mají vše naplánováno a pod kontrolou. Role maminky se nedá naučit s předstihem, to jde skutečně až za pochodu s dítětem v náručí. První dny v porodnici se za pomoci dětských sester a porodních asistentek maminky naučí koupat, přebalovat, měřit dítěti teplotu, to ostatní se dostaví postupně.
Pomoc: Je dobré mít při ruce telefonní čísla, kde pomohou. Na pediatra, na svého gynekologa nebo porodníka, existují soukromá zařízení, kde nabízejí služby porodních asistentek, které dojíždějí k maminkám domů. Tato služba je placená, nehradí ji žádná zdravotní pojišťovna, ale řadě žen už pomohla (kontakty např. www.pomad.cz, www.anahita.cz).

Z kojení
Velký tlak na kojení, který zaznívá ze všech stran, maminky často stresuje a svazuje. Ano, mateřské mléko je pro miminko opravdu tou nejlepší stravou, ale kojit se rodička musí naučit. Dát tomu vše, co nácvik potřebuje. V porodnici pomáhají porodní asistentky a dětské sestry, učí techniku kojení.
Pomoc: Poslouchejte jejich rady, správně přikládejte na krátké chvilky a po krátkých časových úsecích tak, aby vám miminko neporanilo bradavky hned v počátcích, jde o prsa. Naprosté většině žen se kojení zdaří, samozřejmě existuje procento žen, které se prostě nerozkojí. Také se pro ně a jejich děti najde řešení. Hlavně se netrapte s předstihem. Obrátit se můžete na Laktační ligu (www.kojeni.cz), porodní asistentky, dětské sestry, osobní dulu.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články