6 zásad líného rodiče: Naučte se je také

Děti a hodiny se nemohou pořád natahovat - někdy je musíme nechat běžet. Tenhle slavný výrok má na kontě spisovatel Jean Paul a věřte nebo ne - něco na něm je.

Dítě, kterému nonstop vymýšlíte zábavu a organizujete program a den, si v budoucnu nebude umět samo hrát. Takové děti totiž očekávají, že jim stále bude zábavu vymýšlet někdo jiný. A ten jiný není nikdo jiný než vy - maminka.

Přílišná pozornost škodí, učte se od babiček 

S prvním synem jsem neustále řešila různé aktivity, chvíli jsme kreslili, pak zase stavěli kostky, pak jsem hrála divadlo a procvičovali jsme spolu hlasy zvířátek. Bylo to krásné, ale bylo to také úmorné. Když jsem si na chvíli chtěla oddychnout, syn nevěděl "co má dělat", "jak si má hrát", neuměl vlastně být sám se sebou a neustále chodil za mnou a dožadoval se nějaké hry a zábavy. Považovala jsem to ale za normální a kromě vymýšlení zábavy pro prcka jsem absolutně nic nestíhala. 

A pak jednou přijela babička. Chvíli si společně hráli s kostkami a jakmile viděla, že staví a zabavil se sám, ihned si odcházela sednout na gauč a četla si knihu. Až tehdy, kdy jí syn zavolal, tak zvedla hlavu a povídala si s ním, ještě se ale nezvedla a nešla k němu.  Mnohdy ho jen slovně navedla, aby vyzkoušel ještě nějakou variantu a dál si četla. Případně vyčkala, až dítko přijde za ní.

Viděla jsem sebe, jak vstávám a běžím k němu pokaždé, když promluví. V tu chvíli mi to hezky zapadlo do sebe. Být trochu línější rodič není vůbec na škodu. Naopak. Vytěžit z toho můžete oba dva - vy i vaše dítě. 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články