6 nápadů, kterými dětem přiblížíte masopust

Víme, jak dětem vysvětlit, co je to vlastně masopust a jak ho pořádně oslavit?
6 nápadů, kterými dětem přiblížíte masopust

Masopust je doba veselí, legrace, hojnosti a hostin. Na takových hostinách se v českých krajích obvykle jí maso, tradičně je s masopustem spojena zabíjačka. Kromě masa, mezi nimiž dominují jitrnice a klobásy, jsou to ale i sladké pokrmy - masopustní koblížky či koláčky nebo šišky. Symbolem masopustu jsou masky a maškary, které tancují, zpívají a všelijak se veselí. Prima zábava, co říkáte? Pojďte si ji užít také s dětmi.

1. Vyrobte si jitrnici

Nejlépe dnes, na tučný čtvrtek, zvaný "tučňák". S tímhle dnem je spojená tradice co nejvíce se najíst a napít, aby byl člověk celý rok při síle.

Vezměte starou ponožku nebo silikonovou podkolenku, vatu nebo rýži či zbytky látek, provázky a špejle. Ponožku naplňte vatou (bude krásně měkká) nebo rýží, dítě tak může hezky vnímat rozdíly v jednotlivých strukturách i váze. Oba konce zavažte provázkem a pokud máte i špejle, udělejte uzel, do kterého špejli zasunete.

Čtěte také: Masopustní maska pro děti i dospělé: Jak vyrobit smrtku, medvěda nebo kobylu?

2. Zazpívejte si písničku a zatancujte si

Vytáhněte všechny hudební nástroje a zazpívejte si s dětmi. Nebo dětem dejte do ruky vařečky a hrnce a nechte je pořádně vyřádit. Zazpívejte si s nimi písničku o posvícení. To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle, máme maso a zas maso, k tomu kousek pečeně.

3. Upečte si masopustní koblihy

Děti vám určitě rády pomohou. Odváží mouku, rozdrobí droždí, nalejí mléko a společně můžete pozorovat, jak se rodí a roste kvásek. A neroste jen kvásek, ale i těsto, které společně zaděláte a necháte na teple kynout.

Masopust je tady! Na stůl patří koblížky

Masopust je tady! Na stůl patří koblížky

4. Zajděte se podívat do řeznictví

Pokud se zrovna nechystáte na domácí zabijačku, můžete vzít děti na nákup do řeznictví. Mohou si tak prohlédnout jitrnice, klobásy a všechny ty dobroty, které, ač zrovna nepatří do dětského jídelníčku, patří rozhodně k masopustu.

Masopust: Co to je a kdy se slaví?

Svátek hodování, během kterého bylo třeba se opravdu dosyta najíst. Následoval po něm dlouhý čtyřicetidenní půst, zakončený Velikonocemi. Dnes je masopust spíše ve znamení karnevalů, maškarních plesů a všeobecného veselí. Užívají si ho malí i velcí.

5. Vyrobte si masku

Masky patří k masopustu. Je čas vytáhnout barvičky, nůžky, lepidla, krepový papír, zbytky látek a pustit se do toho. Nemusíte vyrábět složité masky. Úplně postačí, když si vyrobíte masku na oči a vdechnete jí něčí život - co třeba myška, kočka, medvěd nebo kůň? Nechte děti, ať masku vybarví a pak si společně můžete masky vyzkoušet. Maska má totiž mnoho tváří. Může být nazlobená nebo nešťastná a také veselá a rozpustilá nebo smutná. Můžete hádat, jak se asi maska právě "cítí" a vyzkoušet si tak s dětmi poznávání emocí.

 

Pokud nemáte doma vůbec nic, z čeho byste masky vytvořila, sáhněte po barvičkách na obličej a masku dětem jednoduše namalujte.

 
FOTOGALERIE: Kostýmy pro děti na karneval. Vyrobte si je doma

FOTOGALERIE: Kostýmy pro děti na karneval. Vyrobte si je doma

6. Je čas na maškarní bál

Podívejte se po svém okolí a najděte si ten nejlepší karnevalový či maškarní bál. Obvykle se maškarní veselice odehrávají o víkendu před maškarním úterým (to vychází v roce 2017 na 28. února), neděli se říká Taneční neděle. Je čas tancovat, veselit se a dovádět s kamarády. 

[UniverzalArticleBox Masopust 2020: Který byste si neměly nechat ujít? | https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/masopust-ktery-byste-si-nemeli-nechat-ujit | 241688266]

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články