6. měsíc - co už umí

Píská, když ji zmáčknu! Takhle vám to miminko sice ještě neřekne, ale už mu to začíná být jasné. Dejte mu na hraní pískací hračku a uvidíte.
6. měsíc - co už umí
Půlroční kojenec už opravdu myslí logicky. Zkušenost „mačkám – píská“ je toho důkazem. Podobně přijde například i na to, že větší ze dvou krabic, které mu ukazujete, vždycky skrývá něco zajímavého, třeba chrastítko. Poněkolikáté už najisto sáhne po větší krabici. Dokáže už také bezpečně rozeznat, kdy se na něj usmíváte a kdy mračíte. Nedivte se, když vám odpoví stejně – buď vesele, nebo smutně.
 
Tajemství na stole
Ruce miminka jsou v šestém měsíci zase o něco šikovnější. Při úchopu se už natáčí podle polohy a tvaru předmětu, který se chystají uchopit. Drží hračku obě najednou a pomalu si začínají věci přendávat z levé do pravé a opačně. Ačkoli sezení děťátka mezi hromadou polštářů není vůbec vhodné kvůli dosud nedostatečně zpevněným zádovým a břišním svalům, společný krátkodobý „posez“ mu však dopřát můžete. Sedněte si s ním ke stolu tak, aby se zádíčky měkce opíralo o váš hrudník. Na stůl dejte barevné bezpečné předměty. Malý průzkumník se bude snažit pro chrastítka, kostičky nebo kelímek natahovat a trénovat prstíky k dokonalejšímu úchopu. Pozor, aby si nevybral místo hračky váš hrnek s horkou kávou!
 
Vystrčený zadeček
Vleže na bříšku si už zkouší skrčit nožičky pod sebe a vystrčit zadeček. O své veliké síle vás miminko přesvědčí, když jej chytnete za ručičky. Přitáhne se už i do stoje. Podržíte-li jej v podpaží a mírně nadlehčíte, předvede vám, že dřepy nejsou problém.
 
Super hrátky
Zrcadlo – ukažte miminu mimino v zrcadle a pojmenujte obraz jeho jménem. Pak se podívejte do zrcátka spolu a zase si o tom vypravujte. Nadšené mimi určitě přidá i svůj „komentář“.
 
Muzika – zpívejte a tancujte s miminkem v náručí. Nestyďte se, ani když nejste zrovna Zlatý slavík. Na jednoduchých slovech si dejte záležet, mimi se bude oddávat jak rytmu hudby, tak vašich slov. Houpavé pohyby zná a miluje už z pobytu ve vašem bříšku.
 
Šimranda – jemné dotyky vašich prstů ve spojení s říkánkou typu Vařila myšička... děťátko rozzáří. Takové citové projevy výborně aktivují mozek a posilují paměťové schopnosti.
 
Pentličky – navažte si dvě tři barevné stužky (asi 20 cm dlouhé) na prsty jedné ruky a bavte jimi vaše ležící děťátko. Bude se je snažit chytit, ale nedávejte mu svou ruku příliš blízko k obličeji – délka jeho paží je akorát. Takovou hračku snadno strčíte do kapsy.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články