5 tipů, které pomohou vašemu miminku pást koníčky

Už i u docela malých miminek se doporučuje, aby spali na boku nebo na zádech, neboť to výrazně snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.
5 tipů, které pomohou vašemu miminku pást koníčky

Nicméně, pro zdravý vývoj miminka je třeba, aby se jeho poloha během dne měnila. A to už je práce nás, maminek.

Proč je poloha na bříšku důležitá?  Protože: 

  • podporuje vývoj svalů na krku
  • podporuje vývoj svalů na ramenou
  • působí jako prevence napjatých krčních svalů
  • působí jako prevence tvarových deformací hlavičky
  • napomáhá tvorbě svalů potřebných k otáčení, sezení a lezení.
 

Pokud je dítě stále ve stejné poloze na zádech, může to vést k opoždění psychomotorického vývoje nebo k nesprávnému psychomotorickému vývoji. 

 

Odkdy se miminka pasou

Kojenci by měli být pokládání na bříško už od návratu z porodnice. Ideální je, pokud je přes den kojenec pokládán na bříško po každém spánku, výměně plenek a jídle. „Dítě má být polohováno na bříško v bdělém stavu a pod dohledem někoho dospělého. Ne, že maminka „šoupne“ miminko na bříško a odejde vařit vedle do místnosti,“ radí pediatrička MUDr. Bohdanecká a pokračuje: „Doba by se měla postupně prodlužovat tak, aby na konci prvního měsíce trávilo dítě v této poloze celkem až jednu hodinu denně a postupně i déle.“

Co přesně je poloha na bříšku?

Polohou na bříšku se rozumí nejen položení dítěte bříškem na pevnou podložku, ale také všechny aktivní polohy v náručí, např. pokud sedíte v záklonu a máte dítě položené na prsou nebo poloha „tygříka“ (dítě leží na vašem předloktí obličejem dolů) „Dobré je také dítěti dát tak 20 až 30 cm před obličej hračky. Stimuluje se tak vzpřímení hlavičky a nikoli její záklon,“ upozorňuje MUDr. Bohdanecká.

5 tipů, které pomohou vašemu miminku pást koníčky

Některým dětem se poloha na bříšku nelíbí a dávají to bohužel velmi hlasitě najevo. Takže co dělat, abyste své miminko miminko „přinutila“ pást koníčky alespoň chvíli, netrápila ho a sebe vlastně také ne…

1. Dělejte dítěti společnost

povzbuzujte ho, povídejte si s ním, usmívejte se na něj. Některé děti nerady leží na bříšku na pevné podložce, ale pokud je položíte na svá prsa, je to pro ně rázem příjemnější. Můžete přitom ležet v posteli, zakloněni sedět v křesle nebo ležet opřeni ve vaně. Někdy také pomůže, pokud dítě položíte na postel a vy si sednete na zem obličejem k němu a povídáte si s ním.

2. Hrajte letadlo

Se starším dítětem, které již udrží hlavičku, můžete také hrát na letadlo, tedy lehnout si na zem na záda, zvednou a pokrčit nohy a dítě položit na svá lýtka.

3. Dopřejte dítěti zábavu

Ukazujte dítěti obrázky v knížce, hrajte si s hračkami. Na trhu je spousta hraček určených pro chvíle, kdy je dítě na bříšku. Jsou to různé hrací deky a pultíky se zrcátky a hmatovými, zvukovými nebo svítícími hračkami.

4. Vyberte vhodnou dobu

Dítě by při pokládání na bříško nemělo být hladové nebo unavené. Na druhou stranu také není vhodné pokládat dítě na bříško bezprostředně po jídle.

5. Zkuste ho zabavit

Pokud dítě začne plakat, zkuste ho nejdříve nějak zabavit, a až pokud to nepomůže, pochovejte ho v náručí. Většina dětí si na polohu na bříšku zvyká postupně a některé si ji oblíbí až ve chvíli, kdy se dokáží samy otočit.

Cvičení s miminkem: Podrobný návod včetně fotografií!

Cvičení s miminkem: Podrobný návod včetně fotografií!

Jóga dětem pomáhá s hyperaktivitou, agresí i alergiemi

Jóga dětem pomáhá s hyperaktivitou, agresí i alergiemi

GALERIE: Skvělé dětské schovávačky, které vás pobaví

GALERIE: Skvělé dětské schovávačky, které vás pobaví

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články