5 tipů, jak odhalit lháře

Zřejmě jste na omylu. Zjistit, že vám někdo lže, je totiž pro lidský druh mnohem těžší než lhát. Přesto pro vás máme pět tipů, které by vám mohly pomoci lháře odhalit.
5 tipů, jak odhalit lháře

Podle průzkumů si lidé upřímnosti váží a považují ji za základní předpoklad dobrého fungování vztahů. Není tedy paradoxní, že 90 % z nás je připraveno na prvních schůzkách lhát a že během prvních deseti minut po seznámení zalžeme průměrně víc než dvakrát?

Jsou na tom líp ženy?

Kdeže. Ženy jsou na tom stejně (špatně) jako muži. Ačkoli mají zpravidla mnohem vyvinutější pozorovací schopnosti a více si všímají výrazu tváře a řeči těla, o tuto svoji výhodu šmahem přicházejí díky své důvěřivosti. Zaměřují svoji pozornost spíše na to, co chce dotyčný sdělit, než na to, co chce skrýt. Na druhou stranu pojme-li jednou žena podezření, svým „čichem“ pak zachytí (zejména u svých partnerů) sebemenší detail neupřímnosti.

Proč je cenné lež neodhalit

Trocha pochlácholení pro důvěřivce: Ukazuje se, že neustálá snaha odhalovat lež je neefektivní. Přehnaná nedůvěřivost komplikuje život a představuje pro naši psychiku zbytečnou zátěž, narušuje a někdy i ničí vztahy.

 

Objevují se jízlivé názory, že dlouholetá manželství drží pohromadě právě díky lidské neschopnosti odhalit lež. 

 

 

5 tipů, jak odhalit lháře 

1. Má nedostatečný oční kontakt a mění chování  

Lež neodhalí jediný symptom (např. nedostatečný oční kontakt nebo přehnaná gestikulace), jak se často traduje, ale změna chování. Jestli komunikační partner reaguje zničehonic jinak než na předchozí otázky (najednou se podívá jinam, vstane, změní tón hlasu apod.), je možné, že nemluví pravdu.

2. Potutelné pochechtávání a nepřirozená veselost

Zdůrazněte vaše velmi dobré vztahy („Moc si vážím toho, že už pět let spolu dobře vycházíme a jsme k sobě upřímní.“), čímž prohloubíte pocit provinění. Řekněte, že v odhalování lži jste mistr a že lží pohrdáte. Zesílíte tak v potenciálním lháři pocit strachu. S (notorickým) lhaním se pojí další emoce: radost z podvodu. Povedená lež dává lháři pocit nadřazenosti, vždyť ví něco, co vy nevíte. Potutelné pochechtávání a nepřirozenou veselost proto neberte na lehkou váhu.

3. Disharmonické projevy ve tváři

Co to je? Jsou to hlavně nesouměrné mimické výrazy (např. umělý úsměv apod.), mohou také indikovat lež. Upřímné výrazy se v obličeji podle psychologa Paula Ekmana projevují symetricky (stejně vpravo i vlevo, nahoru a dolů). Všímejte si také chvíle, kdy se výraz v tváři objevuje. Je-li projev upřímný, objeví se už před ústním sdělením, nikoli až po něm! Mikrovýrazy a emblémy (mikropohyby) také prozradí pravdu. Podezřelá je i nepřiměřená intenzita projevovaných emocí.

4. Zamotává se do variant výpovědi

Musí si pamatovat různé varianty reality, zvažuje, co zamlčet a co vyjevit, a to ho vyčerpává. Varovat vás může vysoký hlas, váhání, dlouhé přemýšlení, mrkání apod. Lhář většinou nekoktá, mluví velmi jasně a srozumitelně. Přitlačte podezřelého malinko víc ke zdi – nepřestávejte se ptát (lhář je vždy připraven jen na omezené množství otázek) a přeskakujte přitom v čase – ve smýšlené story se najdou mezery. Lhaní „protivníkovi“ zkomplikujete správnou volbou otázky – např. místo „Viděls Kláru?“ se zeptejte „Jak se má Klára?“

5. Na doplňující otázky odpovídá stále stejnými formulkami

Varovným signálem může být až příliš dokonalá a rigidní verze pravdy. Na doplňující otázky podezřelý odpovídá stále stejnými formulkami, opakuje dva tři stejné (předem připravené) detaily stále dokola, a na jiné detaily si nevzpomíná. Lži bývají velmi učesané a člověk, který je pronáší, působí zpravidla příliš kontrolovaně a nepřirozeně. Ten, kdo chaoticky mele páté přes deváté, většinou nelže. Pozor, při odhalování potenciálního podvodníka ale neutkvěte na jednom symptomu a sledujte změny chování (viz bod 1)! 

6 tipů, jak podporovat hezké sourozenecké vztahy

6 tipů, jak podporovat hezké sourozenecké vztahy

Lže vaše dítě? Vhodnější je pátrat po příčině, než trestat

Lže vaše dítě? Vhodnější je pátrat po příčině, než trestat

 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články