Když se dítě lepí se na maminku, pokňourává a povaluje se po zemi a neví, kudy kam, je čas na to ho pěkně "zaměstnat". Na chmury zapomene, a navíc se zase něco nového naučí.
1. Tahle kapela hraje zvesela (pro dítě ve věku 12–18 měsíců)
Batolata baví objevovat nové zvuky a ještě víc dělat randál. Ideální šance založit s nimi jejich úplně první kapelu. A vůbec k tomu nemusíte mít speciální hudební hračky. Nevěříte?
Co potřebujete: Nádobí z kuchyně, které vydává hlasité zvuky: hliníkové nebo cínové hrnce a pánve, plastikové mísy, dřevěné lžíce, prázdné krabice a plechovky, plastikové šálky.
Začínáme: Shromážděte nádobí na jedno místo a postavte je na podlahu. Posaďte mezi ně dítě a nechte ho prozkoumávat. Ukažte batoleti, jak lze z jednotlivých předmětů vyluzovat zvuky – boucháním, plácáním, třesením, chrastěním, klepáním nebo kutálením. Když se dítě vyřádí, pomůže vám nádobí uklidit.
Čím větší rámus, tím lépe. Raději zjistěte, zda u sousedů zrovna nespí po noční.
Co hra v dítěti rozvíjí?
- chápat příčinu a důsledek
- rozvoj jemné a hrubé motoriky
- rozvíjet sluch
- rozvíjet cit pro rytmus a pohyb
2. Byl jednou jeden domeček (pro dítě ve věku 12 –18 měsíců)
Je mu rok a kousek? Nastává čas „domečkování“. Batolátka milují vytváření různých vlastních pelíšků, schovávaček a domečků, ovšem v bezpečné blízkosti maminky. Je to důležitá fáze v jejich osamostatňování, takže si tu hru užívejte společně.
Co potřebujeme: Malý stolek nebo velkou lepenkovou krabici, prostěradlo nebo deku, případně velký starý ubrus, kterého vám není líto, baterku a místo v bytě, kde domeček vytvoříte.
Začínáme: Postavte stolek (nebo krabici) doprostřed místnosti a přehoďte přes něj deku (prostěradlo, ubrus), tak vznikne domeček. Ohrňte jeden roh, čímž vzniknou dveře. Vlezte si s dítětem dovnitř a „zařiďte si“ spolu malou domácnost. Nechte batolátko, aby si tam natahalo oblíbené „méďánky“ a jiné plyšáky či polštáře. Podle toho, jak se bude cítit bezpečně, můžete odhrnutý roh shrnout a tím zavřít dveře a sedět v domečku chviličku potmě a pak rozsvítit baterku. Když se batole osmělí, nechte jej tam chvilku samotné – ovšem s tím, že kdykoliv bude kontrolovat, jestli jste mu neutekla, budete sedět poblíž. Důležitou součástí této hry je, že si s ním povídáte.
Domeček se může proměnit na „zpívací“ (zpíváte mu v něm oblíbené písničky), „lehtací“ (šimráte ho), „pohádkový“ (vyprávíte v něm pohádky).
Upozornění: Každé dítě je jiné. Některé bude okamžitě nadšené, jiné se potřebuje osmělovat. Když s „domečkováním“ začínáte, nechte „dveře“ otevřené, aby mělo jistotu, že vnější svět nezmizel.
Co hra v batoleti rozvíjí?
pozorování a úsudek
- představivost a tvořivost
- učí je odloučit se od maminky a být chvíli sám
- začíná chápat prostor
3. Skáču jako žába, chodím jako čáp (pro dítě věku 12–18 měsíců)
Jak dělá kočička, jak dělá koníček a jak dělá pejsek? Kromě toho, že učíme naše batole rozlišovat zvířecí hlasy, může teď s naší pomocí i jako zvíře chodit!
Co k tomu potřebujeme: Jenom sebe, obrázkovou knížku se zvířaty (případně nějakou hudbu), dostatek času a fantazii.
Začínáme: Vyberte obrázky zvířat, která se vyznačují opravdu typickou chůzí – třeba jako slon (kymácí se ze strany na stranu), žába (skáče), kočka (měkce našlapuje), pes (běhá po čtyřech), had (plazí se), čáp (dělá dlouhé kroky), kachna (kolébá se) apod. Postavte se doprostřed místnosti a ukažte dítěti první obrázek zvířete. Pak napodobte jeho chůzi a snažte se hrát celým tělem i rukama. Povzbuzujte dítě, aby vás napodobovalo, a měňte každou chvilku styl chůze. Pokud máte na CD nějakou hudbu „do kroku“, která se k tomu hodí, tím lépe.
Napodobování typického chování a zvuků zvířat bude děti bavit až do puberty. K oblíbeným patří pavián :-).
Co hra v batoleti rozvíjí
- představivost a tvořivost
- obratnost, schopnost držet balanc a stabilitu
- učí ho rozlišovat a třídit věci
[---]