28. týden těhotenství: Třetí trimestr začíná

Vítejte ve třetím trimestru! Právě nastává doba křečí v nohách, hemeroidů, křečových žil, svědění kůže, otoků, pálení žáhy, poruch trávení a… Příchodu vašeho miminka!
28. týden těhotenství: Třetí trimestr začíná

V průměru byste mohla mít sedm až deset kilogramů navíc. Ale informace o váhových přírůstcích berte s rezervou, váš ošetřující lékař bude nejlépe vědět, zda přibíráte moc nebo málo.

Ostatně v tomto období se se svým gynekologem začnete vídat častěji, bude si vás zvát do poradny každé dva týdny. To samozřejmě platí v případě, že se těhotenství vyvíjí bez problémů. Častěji se zřejmě budete vídat, například pokud vám hrozí preeklampsie, či v případě těhotenské cukrovky, nebo při diagnóze placenta previa nebo-li vcestné lůžko, kdy placenta překrývá vnitřní děložní branku. V těchto a dalších případech je nutné, abyste byla pod neustálou kontrolou zdravotníků.

Miminko se vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Obočí a řasy už zdobí obličej a rostou také vlásky. Oči jsou zcela vyvinuté a víčka jsou otevřená.

Tělíčko děťátka se začíná zakulacovat, pokrývají ho asi 2-3 % tuku. Miminko váží asi dva kilogramy.

Plíce jsou již schopné dýchat vzduch.

Často na své miminko mluvte a hlaďte jej přes bříško. Váš hlas má rádo a rádo jej poslouchá, stejně tak vyhledává i dotyky, které mu dělají dobře.

Vše o vašem těhotenství a vývoji miminka od početí k porodu se dozvíte v těhotenském kalendáři ZDE.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články