15. týden těhotenství: Doslova kvetete!

Těhotenství je na vás už vidět a vy si svůj jiný stav užíváte. Jistě slýcháte poznámky, jak vám to teď sluší.
15. týden těhotenství: Doslova kvetete!

Dělohu můžete nahmatat asi tři až čtyři centimetry pod pupkem. Váš lékař bude pravděpodobně během každé poradny zjišťovat tzv. výšku fundu a to proto, aby tím ověřil, že se vaše miminko zdárně vyvíjí. Výška fundu se zjišťuje tak, že se změří vzdálenost od horní části dělohy po stydkou kost.

Miminko si s oblibou krátí chvíle cucáním prstíků, což může být patrné i na ultrazvuku. Kosti děťátka jsou čím dál tím pevnější. Dětská pokožka je velmi tenká a průhledná a to tak, že skrz kůži prosvítají drobné cévy.

Tělíčko plodu pokrývá velmi jemné ochlupení zvané lanugo, které bude růst až asi do 26. týdne těhotenství. 

Už brzy bude možné odhalit pohlaví vašeho miminka. Mějte ale na paměti, že zjištění pohlaví pomocí ultrazvuku není 100%, velmi záleží na schopnostech a zkušenostech osoby, která ultrazvuk provádí a také na citlivosti přístroje, kterým to provádí.

Pokud musíte z nějakého důvodu podstoupit odběr plodové vody (amniocentézu), tak tímto vyšetřením lze spolehlivě stanovit pohlaví prostřednictvím chromozómů. Ani jedno vyšetření se ale neprovádí jen kvůli tomu, aby se zjistilo pohlaví dítěte. Pokud chcete znát, zda vám pod srdcem roste chlapeček nebo holčička, je to jen vaše rozhodnutí, pokud se chcete nechat překvapit, je to také dobře. 

Vše o vašem těhotenství a vývoji miminka od početí k porodu se dozvíte v těhotenském kalendáři ZDE.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články