12 důležitých faktů o obezitě a těhotenství

Může vám vyšší váha zkomplikovat snahu o miminko? A co když se zadaří a vy už jste „v očekávání“? Čeho se obávat, a co naopak s klidem pustit z hlavy? Vše jsme konzultovali s lékařkou – a máme pro vás hromadu rad a tipů.
12 důležitých faktů o obezitě a těhotenství

1. Váha: Kolik kilo navíc vadí? 

Ano, nadváha bohužel patří k faktorům, které ovlivňují plodnost. Negativně. To ale naštěstí neznamená, že musíte úzkostně „řešit“ každé půlkilo navíc. „Určitě je mnohem zdravější udržovat si optimální váhu, ale nadváhu zase nemůžeme démonizovat,“ potvrzuje MUDr. Martina Novotná, reprodukční endokrinoložka z Institutu reprodukční medicíny UNICA. „Trefně to vystihuje komentář mého desetiletého syna, že je lepší mít pár kil navíc a být veselý, než být hubený a protivný. Na druhé straně velká nadváha opravdu výrazně negativně ovlivňuje fungování celého organismu a přináší řadu komplikací a rizik.“ Máte si tedy dělat starosti?

Nejdřív si spočítejte BMI

 

„BMI 25 až 30 většinou plodnost významně neovlivní, ale je signálem k tomu, zamyslet se nad svým životním stylem. BMI 30 až 40 už vyžaduje redukci hmotnosti a při BMI nad 40 se při tom už neobejdeme bez pomoci odborníků.“  MUDr. Martina Novotná

 

2. Obezita: Proč je to problém? 

Obézní ženy, tedy ty s BMI nad 30, mají mnohem častěji poruchy ovulace, samovolné potraty, častěji se u nich vyskytuje těhotenská cukrovka i vyšší krevní tlak. „To všechno vede k tomu, že tyto ženy mají šanci na porod živého plodu sníženou o celých 22 %,“ konstatuje MUDr. Martina Novotná. Při porodu navíc hrozí větší krevní ztráty a nutnost ukončit porod operativně. „Tato rizika se týkají zejména žen, které rodí poprvé, a jsou o 10 až 15 % vyšší než u prvorodiček s normální hmotností,“ doplňuje paní doktorka. U vícerodiček už nehraje BMI tak výraznou roli. 

Časté těhotenské problémy a jak na ně

Časté těhotenské problémy a jak na ně

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články