10 tipů jak zvládnout let s dítětem

Cestovat letadlem s malým dítětem je pořádně náročné a kdo to zvládne „bez ztráty hvězdičky“ by si zasloužil pochvalu před nastoupenou jednotkou. Jak stres z létání s dítětem snížit na minimum, to se nám ve svém desateru snaží poradit Petr Duchek, obchodní ředitel British Airways pro Českou republiku, Polsko a Slovensko, a v neposlední řadě pyšný otec rok a půl staré holčičky.
10 tipů jak zvládnout let s dítětem

1. Na průběh cesty s malým dítětem je třeba myslet již při rezervaci a pořízení letenky, kdy je nezbytné do rezervačního systému letecké společnosti zadat údaje o spolucestujícím malém pasažérovi, společně s veškerými požadavky na servis s tím spojeným. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují do dvou skupin, na novorozence, tzv. infants ( ve věku 0 – 2 roky) a děti (ve věku 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, děti ovšem vlastní sedačku mít musejí.

2. Dalším úskalím může být balení zavazadel. Budu mít dostatek prostoru na speciální dětskou stravu? Kam zabalím pleny na týdenní pobyt u moře? Pro cestující je důležité, zjistit si dopředu limity pro odbavovaná i kabinová zavazadla poskytované jednotlivými leteckými společnostmi. Ty se totiž mohou výrazně lišit. Například u British Airways má novorozenec i dítě nárok na stejný počet a hmotnost zavazadel jako dospělý cestující, což dává dostatek prostoru pro veškeré vybavení, které bude dítě během cesty potřebovat – přes plínky, vlhčené ubrousky, dudlíky, lahvičky až po hračky a knížky, které zabaví dítě během letu.

3. Další problém vyvstává rodičům s přepravou kočárku. U tradičních leteckých společností je přeprava kočárku zdarma, cestující neplatí nic navíc. S kočárkem procházíte bezpečnostní kontrolou a odcházíte s ním až k samotnému vchodu do letadadla, kde vám teprve bude odebrán a uložen do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání je cestujícím kočárek při výstupu z letadla vydán.

Klepněte pro větší obrázek4. Další komplikací při cestování s dítětem může být velikost sedačky, která je pro malého pasažéra zkrátka příliš velká. British Airways umožňuje cestujícím využít vlastních autosedaček. Ty je možné vzít si s sebou na palubu. Ovšem pozor, musejí splňovat předem specifikovaná kritéria, která se cestující dozvědí například na stránkách www.ba.com. V každém případě doporučujeme poradit se buď s cestovní kanceláří, která vám letenky prodala, či přímo s leteckou společností.

5. Pokud jde o stravu pro malé dítě, můžete si s sebou na palubu vzít tolik jídla a pití, kolik budete potřebovat, a to včetně tekutin. Je však nutné mít vše v uzavíratelných nádobách, jelikož při letištní kontrole budete požádáni, abyste vy nebo vaše ratolest veškeré tekutiny či pyré ochutnali. Pokud jde o lety British Airways, mléko a jídlo pro vaše dítě vám posádky na palubě letadla na požádání rády ohřejí.

6. Dalším velkým problémem v letadle může být přebalování. Zde opět záleží, jak jsou letadala dané letecké společnosti vybavena. Obecně platí, že v tradičních leteckých společnostech jsou vybaveni o něco lépe, než nízkonákladové aerolinky. Například, toalety na palubě letadel British Airways disponují přebalovacím pultem, což vám rozhodně ulehčí manipulaci při výměně plenek.

7. Cestujete-li s novorozencem (do 10 kg) na dálkových letech, požádejte nebo si vyberte sedačku v první řadě. Tu si v tomto případě můžete zdarma rezervovat hned při koupi letenky nebo jako součást standardního on-line odbavení na internetu 24 hodin před odletem. První řada v dané kabině je v letadlech určených na dlouhé lety vyhrazena zpravidla právě pro cestující s dětmi. Je zde totiž prostor pro umístění malé vaničky, do které uložíte své dítě. I tu si můžete zarezervovat u British AKlepněte pro větší obrázekirways zdarma hned při koupi letenky, nejpozději ale 24 hodin před odletem.

8. Je-li vaše dítě větší a tedy schopné jíst pevnou stravu, je nutné se dopředu zamyslet nad otázkou stravování. Letecké společnosti zpravidla nabízejí na dlouhých letech zdarma speciální dětské menu, které je však třeba zarezervovat nejlépe již při koupi letenky, nejpozději pak 48 hodin před odletem, v případě British Airways například prostřednictvím internetových stránek www.ba.com.

9. A nakonec skutečný oříšek a v podstatě na celé věci to nejdůležitější: jak zabavit dítě!? Co třeba film? „Na všech dálkových letech British Airways je každému z cestujících k dispozici tzv. AVOD systém, což v praxi znamená vlastní obrazovku se širokou nabídkou filmů a hudebních kanálů. K dispozici jsou také filmové kanály pro děti, které malé pasažéry během i toho sebedelšího letu spolehlivě zabaví. Doporučujeme tedy cestujícím, aby se při koupi letenky předem informovali o tom, zda letecká společnost disponuje zábavním programem pro děti. V případě British Airways si rodiče mohou před odletem zjistit nabídku programu a her pro děti na internetových stránkách společnosti www.ba.com.

10. Vezměte s sebou oblíbenou hračku vašeho dítěte, pohodlný polštář a vlastní deku. V letadle na dálkových letech sice deku a polštář dostanete, dítěti se však bude lépe usínat, pokud bude mít s sebou na palubě známé věci z domova.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články