E15.czHledejcenyOrbion.czŽivě.czMobilManiaAutoRevueDáma.czSportRevueMaminka
více
REKLAMA
Let s bříškem

Let s bříškem

Jsem v 10. týdnu těhotenství, zatím zcela bez obtíží. Pracovně musím za přibližně měsíc odcestovat na 2 týdny do Argentiny. Mám se dát nějak očkovat? Bojím se případných komplikací i při dlouhém letu.
Jak se mám v letadle chovat? Mám užívat nějaké speciální vitaminy, preparáty proti nevolnosti a jaké?
Adéla, Praha
 
Interkontinentální lety mají vyšší riziko tzv. syndromu turistické třídy, který se projevuje častějším výskytem žilních trombóz a následné embolie. Protože jedete služebně a let je delší než 6 hodin, bývá zvykem letět bussines třídou, kde se můžete uložit pohodlně jako na lůžku. Pak doporučuji dostatek nápojů, žádný alkohol, pravidelně chodit a protahovat svaly dolních končetin. Ve třídě Economy neboli turistické jsou poměry podstatně horší – v netěhotném stavu se doporučuje užívat nízké dávky aspirinu. Ten je v těhotenství nevhodný, proto se doporučuje spíš tzv. miniheparinizace – nízké dávky heparinu v injekcích. Ale to by bylo lepší konzultovat svého lékaře a tuto možnost s ním probrat.

Inkontinence
Je mi 40, mám dvě děti. Trpím mírnou formou inkontinence a ráda bych se tohoto problému zbavila. Cvičení pánevního dna nepomáhá. Jak náročný je chirurgický zákrok, jak účinný a jak dlouho po něm nebudu moci sportovat?
Hanka, Praha

Milá Hanko, to, že nezabírá cvičení, neznamená, že nejsou jiné než chirurgické metody k vyřešení inkontinence. Nejdřív je nutné udělat vyšetření, která co nejpřesněji ozřejmí příčinu neudržení moči. Teprve po objasnění příčiny lze navrhnout způsob řešení. Takže vyhledejte gynekologa zaměřeného na gynekologickou urologii a nechte se nejprve vyšetřit a potom navrhnout plán léčby. Vedle chirurgické léčby existují ještě různé léky, které mohou některé typy inkontinence odstranit úplně.

Třetí císař?
Je mi 31 let a mám za sebou dva císařské řezy – 7/03 a 8/07. Důvody: nepostupující porod, těhotenská cukrovka (na dietě) a hypertenze (od druhého těhotenství léčená). Chtěli bychom s manželem ještě jedno mimino. Jaká jsou rizika těhotenství, předčasného porodu a porodu samotného? Je roční odstup dostatečný? Rádi bychom, aby se děťátko narodilo v létě 2008.
Šárka, Plzeň

Těhotenství po dvou císařských řezech je samo o sobě rizikové, ale nikoliv vyloučené. Porod bude jistě ukončen opět císařským řezem, jehož riziko je o něco vyšší než u druhého řezu, tedy riziko týkající se matky je vyšší. Může dojít častěji k poranění jak dělohy, tak močového měchýře. V průběhu těhotenství je vyšší riziko prasknutí v místě jizvy po předchozích řezech. Roční odstup by měl být dostačující, pokud akceptujete výše uvedená rizika. Riziko předčasného porodu je také vyšší s ohledem na to, že děloha je po dvou předchozích operacích. Těhotenství po dvou císařských řezech je samo o sobě rizikové, ale nikoliv vyloučené. Pokud budete akceptovat rizika a doporučení lékaře, miminka se dočkáte.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout
Share on Myspace

Další z rubriky:

Šance otěhotnět

Šance otěhotnět

Chcete se pokusit o miminko, nebo naopak toužíte zabránit otěhotnění? ...
Kvasinky útočí

Kvasinky útočí

Vaginální mykóza je neodbytný prevít a život ...
Neplodnost sedává v hlavě

Neplodnost sedává v hlavě

Když miminko nepřichází a lékaři nenajdou překážku v těle, stává se podezřelým číslo jedna psychika. Jenže duše potřebuje...
Bude to…

Bude to…

K čemu je dobré vědět pohlaví potomka ještě před jeho narozením? Většina nedočkavých rodičů hájí svou zvědavost barvou ...
Genetické testy - jaké, kdy a jak

Genetické testy - jaké, kdy a jak

Budoucí maminky v mnoha internetových diskusích probírají prospěšnost nebo naopak škodlivost genetických testů. Jak to s nimi ...

Nejnovější články:

Bříško volá SOS

Bříško volá SOS

Bolení bříška z nadýmání čili novorozenecká...
Já nechci bratříčka!

Já nechci bratříčka!

Proč už mi máma nepatří? Jak to, že už nejsem středem pozornosti? Bude ...
Bazální teplota - teplota, která se měří s radostí

Bazální teplota - teplota, která se měří s radostí

Pokud plánujte miminko, připravte se na skloňování termínu „bazální teplota“ ve všech pádech. Díky ní se totiž určují plodné dny.
Migréna v těhotenství dokáže potrápit

Migréna v těhotenství dokáže potrápit

Kdo trpí na migrény, potvrdí, jak dokáže častá palčivá bolest hlavy znepříjemnit život. Asi nejhůř pak potrápí nastávající maminky. Na kouzelnou pilulku proti bolesti musí ...
Jak je to s dvojčátky?

Jak je to s dvojčátky?

Maminko, vidím dvě! – Panečku, to je nadělení! Přála jste si to tak, nebo vás ani nenapadlo, že štěstí přijde rovnou v dvojitém balení?
3-titulka_betynka_cz_0814

Betynka 8/2014

Časopis Betynka rozumí rodičům i dětem. Vysvětluje, ukazuje a nabízí vše, co potřebují znát těhotné i maminky malých dětí.

Předplatit
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
MF logo
MF logo wide