E15.czHledejcenyOrbion.czŽivě.czMobilManiaAutoRevueDáma.czSportRevueMaminka
více
REKLAMA
Let s bříškem

Let s bříškem

Jsem v 10. týdnu těhotenství, zatím zcela bez obtíží. Pracovně musím za přibližně měsíc odcestovat na 2 týdny do Argentiny. Mám se dát nějak očkovat? Bojím se případných komplikací i při dlouhém letu.
Jak se mám v letadle chovat? Mám užívat nějaké speciální vitaminy, preparáty proti nevolnosti a jaké?
Adéla, Praha
 
Interkontinentální lety mají vyšší riziko tzv. syndromu turistické třídy, který se projevuje častějším výskytem žilních trombóz a následné embolie. Protože jedete služebně a let je delší než 6 hodin, bývá zvykem letět bussines třídou, kde se můžete uložit pohodlně jako na lůžku. Pak doporučuji dostatek nápojů, žádný alkohol, pravidelně chodit a protahovat svaly dolních končetin. Ve třídě Economy neboli turistické jsou poměry podstatně horší – v netěhotném stavu se doporučuje užívat nízké dávky aspirinu. Ten je v těhotenství nevhodný, proto se doporučuje spíš tzv. miniheparinizace – nízké dávky heparinu v injekcích. Ale to by bylo lepší konzultovat svého lékaře a tuto možnost s ním probrat.

Inkontinence
Je mi 40, mám dvě děti. Trpím mírnou formou inkontinence a ráda bych se tohoto problému zbavila. Cvičení pánevního dna nepomáhá. Jak náročný je chirurgický zákrok, jak účinný a jak dlouho po něm nebudu moci sportovat?
Hanka, Praha

Milá Hanko, to, že nezabírá cvičení, neznamená, že nejsou jiné než chirurgické metody k vyřešení inkontinence. Nejdřív je nutné udělat vyšetření, která co nejpřesněji ozřejmí příčinu neudržení moči. Teprve po objasnění příčiny lze navrhnout způsob řešení. Takže vyhledejte gynekologa zaměřeného na gynekologickou urologii a nechte se nejprve vyšetřit a potom navrhnout plán léčby. Vedle chirurgické léčby existují ještě různé léky, které mohou některé typy inkontinence odstranit úplně.

Třetí císař?
Je mi 31 let a mám za sebou dva císařské řezy – 7/03 a 8/07. Důvody: nepostupující porod, těhotenská cukrovka (na dietě) a hypertenze (od druhého těhotenství léčená). Chtěli bychom s manželem ještě jedno mimino. Jaká jsou rizika těhotenství, předčasného porodu a porodu samotného? Je roční odstup dostatečný? Rádi bychom, aby se děťátko narodilo v létě 2008.
Šárka, Plzeň

Těhotenství po dvou císařských řezech je samo o sobě rizikové, ale nikoliv vyloučené. Porod bude jistě ukončen opět císařským řezem, jehož riziko je o něco vyšší než u druhého řezu, tedy riziko týkající se matky je vyšší. Může dojít častěji k poranění jak dělohy, tak močového měchýře. V průběhu těhotenství je vyšší riziko prasknutí v místě jizvy po předchozích řezech. Roční odstup by měl být dostačující, pokud akceptujete výše uvedená rizika. Riziko předčasného porodu je také vyšší s ohledem na to, že děloha je po dvou předchozích operacích. Těhotenství po dvou císařských řezech je samo o sobě rizikové, ale nikoliv vyloučené. Pokud budete akceptovat rizika a doporučení lékaře, miminka se dočkáte.
Sdílejte:TwitterFacebookVytiskněte si:TisknoutTisknout
Tisknout
Share on Myspace

Další z rubriky:

7 nálad s bříškem

7 nálad s bříškem

Ne nadarmo se těhotenství říká jiný stav. Opravdu je ...
Nové hnízdo

Nové hnízdo

Přerovnat šatní skříně, knihovnu srovnat podle abecedy a hlavně ...
Okno k miminku

Okno k miminku

Chystáte se s bříškem na ultrazvuk? Nejspíš jste vy sama byla jedním z prvních dětí, na které se maminky i lékaři ...
Šance otěhotnět

Šance otěhotnět

Chcete se pokusit o miminko, nebo naopak toužíte zabránit otěhotnění? Pak byste měla znát svoji ovulaci.
Kvasinky útočí

Kvasinky útočí

Vaginální mykóza je neodbytný prevít a život dokáže znepříjemnit kdykoli. V těhotenství je však boj s ní ještě ...

Nejnovější články:

7 nálad s bříškem

7 nálad s bříškem

Ne nadarmo se těhotenství říká jiný stav. Opravdu je ...
Zvíře není dárek

Zvíře není dárek

Pes, kočka nebo křeček jsou skvělými společníky, ale pokud je chcete ...
Rodina a vy/26.01.15
Čtenářka Dagmar: Těhulky, nebojte se, zvládnete to!

Čtenářka Dagmar: Těhulky, nebojte se, zvládnete to!

Zdravím Betynku a hlavně nastávající i současné maminky "začátečnice".
Čtenářka Monika: Jak šátkuji já

Čtenářka Monika: Jak šátkuji já

Čtenářka Monika se s námi podělila o své zkušenosti se šátkováním. Její postřehy z praxe jsou jistě velmi podnětné nejen pro ty z vás, které zatím o šátkování jen ...
Pomozte lidem, kteří trpí!

Pomozte lidem, kteří trpí!

International Humanity připravuje humanitární misi do východní Zambie, severního Mosambiku a Malawi, které patří k nejchudším oblastem světa.

3-titulka_betynka_cz_0814

Betynka 8/2014

Časopis Betynka rozumí rodičům i dětem. Vysvětluje, ukazuje a nabízí vše, co potřebují znát těhotné i maminky malých dětí.

Předplatit
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
MF logo
MF logo wide