Zadeček pod plenkou nesmí trpět!

Najít to nejlepší řešení, jak ochránit pokožku pod plenkami před podrážděním a před vznikem opruzenin, touží bezesporu každá maminka.

Kůže miminek je velmi citlivá, a to nejen na obličeji, ale po celém těle a výjimkou nejsou ani partie ukryté pod plenkami. Přestože nošení plen je pohodlné a umožňuje snadno udržovat osobní hygienu, má to svá úskalí. Pokožka totiž není na dlouhodobý kontakt s plenkou, která navíc zachytává moč a stolici, vybavena. Přestože se kvalita plen zlepšuje a jednorázové pleny udržují pokožku v suchu, jsou opruzeniny (plenková dermatitida) nejčastějším kožním problémem dětí v kojeneckém a batolecím věku.

Jak ji poznáte
Plenková dermatitida se projevuje začervenalými, lesklými ohraničenými ložisky, která jsou bolestivá, oteklá, při kontaktu s močí či stolicí zůsobují pálení a štípání. Kůže v postižených partiích může být ale také drsná, mohou se objevit šupinky a papuly. Naštěstí většinu běžných plenkových vyrážek rodiče vyléčí sami. Pokud se však mírné projevy neléčí, může dojít k zanesení bakteriální nebo kvasinkové infekce a ke vzniku zánětu. Takový stav pak vyžaduje konzultaci s lékařem a náročnější – antibakteriální nebo protikvasinkovou – léčbu.

Příčina opruzenin
Plenková dermatitida je nejčastěji způsobena delším kontaktem pokožky s močí a stolicí v neprodyšné plence. Pod plenkou dojde k ještě většímu zapaření a zapocení pokožky, a ta je navíc náchylnější k poškození třením. K němu dochází při pohybu dítěte, a to v místech kontaktu kůže a plenky nebo v místě kožních záhybů, kde se o sebe tře kůže s kůží. Nicméně na vzniku opruzenin se podílejí i změna stravy, podávání antibiotik, průjem či prořezávání zoubků.

Léčba opruzenin
Léčba u běžných opruzenin není složitá, stačí snížit vlhkost kůže a zamezit tření v postižené oblasti. To zvládnete častější výměnou plenek a také používáním správného typu a velikosti pleny. Počítejte s tím, že mnohem častěji potřebují přebalovat novorozenci než starší děti. Vhodné je přebalovat miminko vždy před krmením nebo po něm a samozřejmě vždy, když zjistíte, že je v plence nové „nadělení”.

Účinné řešení
K úzkostlivější péči o tyto partie přistupte ihned, jakmile se objeví první příznaky začervenání kůže. Nejúčinnějším řešením je nechat zadeček volně na vzduchu a ošetřovat ho pečujícím krémem. Nechte proto miminko často rozbalené bez plen. V době akutních projevů je vhodné používat o jedno číslo větší plenu (při používání jednorázových), jednak proto, že dojde k menšímu tření v oblasti zadečku, a také větší plena pojme více vlhkosti. Při každém přebalování pokožku důkladně očistěte, pečlivě zkontrolujte všechny záhyby a faldíky. Vždy chraňte pokožku speciálními krémy a mastmi na opruzeniny či na oblast pod plenkami s obsahem protizánětlivých látek, s vitaminy, panthenolem, zinkem apod. Pečující krémy jsou k dostání v drogeriích a lékárnách, kde můžete zakoupit také speciální ošetřující prostředky, např. dětskou mast s rybím tukem.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře