Umělé oplodnění: Ostře sledovaná Sofie slaví

Před více než dvanácti měsíci přišlo na svět první české miminko, které se narodilo po umělém oplodnění z embrya, jež lékaři vybrali pro transfer na základě tehdy zbrusu nové metody.
Umělé oplodnění: Ostře sledovaná Sofie slaví

17. listopadu 2011 oslavila své první narozeniny vytoužená a také od samého početí „ostře sledovaná“ Sofi e. „Byla to spíš náhoda, že jsem podstoupila IVF v době, kdy pan doktor Hlinka začínal spolupráci s Ústavem pro péči o matku a dítě v pražském Podolí na kontinuálním monitoringu embryí. Teprve později jsme se dozvěděli, že naše holčička byla úplně první miminko narozené pomocí této metody,“ vzpomíná Sofi ina maminka, dvaatřicetiletá Zora z Prahy.

Když se s manželem snažili o miminko něco přes rok, a bez úspěchu, pustili se do prvních vyšetření. Důvod marné snahy se objevil záhy. Spermiogram přiznal málo pohyblivých spermií, tudíž šance na přirozené otěhotnění byla mizivá. A tak lékaři manželům rovnou doporučili mimotělní oplodnění. Při něm embryologové využili metodu ICSI, čili oplodnění vajíček vybranými spermiemi, a pak už sledovali prostřednictvím počítače, jak se buňky dále dělí a embrya vyvíjejí. (Tehdy se ještě běžně nevyužívala metoda PICSI, kdy se zdravé spermie samy „navazují“ na speciální látku, čímž je správný výběr snazší a jistější. I ta přináší dnešním snažícím se párům větší naději na úspěch.)

Po transferu se embryo zdárně zahnízdilo a podle slov Zory těhotenství probíhalo bez potíží, stejně jako přirozený porod, který přišel bez jednoho týdne v termínu. „Podle pana doktora probíhal dobře a rychle, a na to, že jsem byla prvorodička, jsem to prý zvládla bezvadně. Ovšem moje pocity byly jaksi bolestné,“ směje se Zora, „ale dnes si tu bolest už ani nevybavuji a vidím jen to, že máme krásnou a zdravou holčičku, která při narození vážila 3 170 g a měřila 48 cm.“

Šťastná maminka Zorka si zatím naplno užívá svou prvorozenou dcerku, ale o dalším miminu s manželem uvažují. „Pokud ještě podstoupím IVF, budu ráda, když embryo monitoringem zase projde. Ženám, které se s neplodností léčí dlouhé roky a mají za sebou mnoho neúspěšných pokusů, tato metoda jistě zvýší naději a šanci na úspěch.“

VĚDĚLI JSTE, ŽE...
- už od roku 1977 je porucha plodnosti uznána jako choroba, což napovídá, že v naprosté většině případů jde o stav přechodný, který lze léčit,
- příčinu neplodnosti se povede odhalit asi u 90 % párů a u 90 – 95 % případů se podaří poruchu plodnosti léčit,
- ČR se ročně rodí po asistované reprodukci kolem 4 000 dětí,
-  v současnosti je podíl takto narozených dětí u nás přibližně stejný (3 %) jako v Belgii, Francii, Švédsku či Finsku.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články