Plodová voda

Zdraví miminka je pro každou nastávající maminku na prvním místě. Není proto divu, že ji občas trápí obavy, zda je v bříšku v bezpečí.
Plodová voda
Napadají ji i takové otázky, zda má dítě v jejím bříšku dost prostoru na to, aby se mohlo nejen vydovádět, ale především dobře vyvíjet... Pokud ji nepostihnou nějaké zdravotní problémy, jde všechno, jak má i díky plodové vodě. Může jí být moc nebo málo. Kdy je jí nejvíc a kdy jí vlastně začne ubývat?... 

Zdraví miminka je pro každou nastávající maminku na prvním místě. Není proto divu, že ji občas trápí obavy, zda je v bříšku v bezpečí. Napadají ji i takové otázky, zda má dítě v jejím bříšku dost prostoru na to, aby se mohlo nejen vydovádět, ale především dobře vyvíjet... Pokud ji nepostihnou nějaké zdravotní problémy, jde všechno, jak má i díky plodové vodě. Může jí být moc nebo málo. Kdy je jí nejvíc a kdy jí vlastně začne ubývat?

Co je plodová voda
„Plodová voda,“ vysvětluje MUDr. Roman Chmel z Gynekologicko-porodnické kliniky v Praze-Motole, „je čirá tekutina vyplňující spolu s plodem prostor v takzvaném amniálním vaku uvnitř dělohy. Je tvořena z 99 procent vodou, ale vyskytují se v ní mimo jiné i glukóza, bílkoviny, minerální látky a buňky z povrchu plodu. Množství plodové vody je pohyblivé. Její absolutní množství samozřejmě neustále stoupá, ale v první polovině gravidity je její objem větší než objem, který zaujímá v děloze samotný plod. Ve srovnání s objemem plodu je nejvíce plodové vody během čtvrtého měsíce gravidity. Poté se tento poměr postupně mění ve prospěch plodu. Na konci těhotenství je v amniálním vaku přibližně 700 ml plodové vody.“

Ideální prostředí
Plodová voda představuje podle MUDr. Romana Chmela pro vyvíjející se plod ideální ochranné prostředí. „Umožňuje totiž jeho nerušený vývoj a růst, působí na jeho povrch zcela stejnoměrným tlakem, rovnoměrně rozepíná plodové vejce, chrání placentu před útlakem samotným plodem, čímž zajišťuje volnou cirkulaci krve placentou. Plodová voda rovněž umožňuje volný pohyb plodu a chrání jej před zevním traumatem.“

Voda tlumí náraz
„Ochranná funkce plodové vody se může hodit v každodenním běžném životě,“ zdůrazňuje doktor Chmel. „Pokud těhotná upadne, náraz plodu je plodovou vodou výrazně utlumen. Mechanizmus je podobný, jako když se pohybujeme v bazénu. Obdobně se nárazy tlumí při běhání či poskakování během cvičení. Těhotná žena se sice obvykle nevěnuje horolezectví, to rozhodně nedoporučuji, ale při běžných procházkách či túrách ve výškách by se nemělo nic stát. Miminko se má ve svém bazénu stejně dobře u moře i ve výšce 2000 metrů nad jeho hladinou. Namáhavá práce sice k těhotenství nepatří, ale ani při občasné větší námaze by se nemělo také nic závažného přihodit. Přesto doporučuji přiměřenou fyzickou aktivitu, nic nepřehánět. Plodové obaly, v nichž je miminko uložené jako v balonku, mohou totiž při enormní fyzické zátěži prasknout a plodová voda může odtéci, což je před termínem porodu absolutně nežádoucí.“

Vhodné aktivity
Závodní sportovní aktivita k těhotenství příliš nepatří. Zejména od čtvrtého měsíce by se měla omezit, rozhodně žádné skákání, nárazy apod. Volejbal či různé kontaktní sporty proto ne! Vhodnou rekreační sportovní aktivitu je možné provozovat dlouhodobě i během gravidity, ale je nutné vybrat takovou pohybovou činnost, která není spojena s rizikem úrazu či odtoku plodové vody při nárazu či dokonce pádu. Při fyzické aktivitě se děťátku v děloze nic stát nemůže. Problém může vzniknout, jen když po nějakém nešťastném pohybu prasknou plodové obaly a předčasně odteče plodová voda. Taková situace pak končí předčasným porodem nezralého novorozence, který je odkázán na často několikatýdenní specializovanou neonatologickou péči. Toto by si měla každá těhotná žena uvědomit dříve, než začne provozovat některou rizikovou pohybovou činnost. Během těhotenství má plodová voda význam i pro budoucí matku, tlumí totiž pohyby plodu, které těhotná nepociťuje nijak nepříjemně. Některá „živější“ miminka mohou přesto maminku svými pohyby v děloze probudit i z tvrdého spánku.

Pomáhá i při porodu
Za porodu zajišťuje plodová voda účelné soustředění děložní činnosti a na začátku porodu působí jako šetrný dilatátor dolního děložního segmentu a děložního hrdla. Za kontrakcí chrání plodová voda i pupečník před jeho utlačováním mezi děložní stěnu a tělo plodu. Odtékající plodová voda navíc zvlhčuje a díky některým v ní přítomným substancím (například mázek) i „promašťuje“ porodní cesty...

Riziko se zvyšuje
Plodovou vodu lze využít i pro genetickou diagnostiku vrozených vývojových vad plodu. Voda k vyšetření se nasává po nabodnutí amniální dutiny jehlou přes břišní stěnu pod kontrolou ultrazvuku. V plodové vodě se nachází oloupané buňky z povrchu těla plodu, které se po odběru používají ke kultivaci. Z vykultivovaných buněk se stanovuje takzvaný karyotyp plodu, což je vlastně soubor 23 párů chromozomů, které tvoří genetickou výbavu každého jedince. Odběr plodové vody, tzv. amniocentéza, se obvykle provádí v 16. týdnu gravidity, což má minimálně dva dobré důvody. Jednak je plodové vody relativně nejvíce, nehrozí tudíž poranění plodu odběrovou jehlou a za druhé kultivace buněk plodu trvá asi 3 týdny, což je důležité pro včasné rozhodování o umělém ukončení těhotenství v případě prokázaného genetického poškození plodu. Po amniocentéze by těhotná vůbec neměla provozovat sportovní či nadměrnou pohybovou aktivitu. Riziko odtoku plodové vody se totiž po tomto výkonu výrazně zvyšuje.

Naše rady pro vás
Nebuďte zbytečně úzkostlivá. Pokud jste zdravá, pokud dodržujete životosprávu a dbáte o to, abyste měla všestranný jídelníček, nic by vašemu miminku hrozit nemělo. Naopak budete-li se neúměrně bát, budete stres přenášet i na své nenarozené miminko. Nenechte se vyvést z míry řečmi „dobrých“ přátel, že jste opravdu „pěkně“ přibrala. Nepouštějte se během těhotenství do žádných drastických diet, ani se nepouštějte do velkých sportovních výkonů, když na ně nejste zvyklá. Děťátku byste mohla jen ublížit. Chce to jídelníček se spoustou ovoce a zeleniny a pohyb odpovídající vaší kondici a možnostem. Dopřejte si co nejvíce pohody podle svých představ. Pokud si ráda doma poležíte s knihou v ruce, nic proti tomu, ale přílišné lenošení, posedávání a polehávání, není úplně nejlepší. Pravidelné procházky vám určitě prospějí. Kondici budete potřebovat nejen při porodu.

MUDr. Roman Chmel

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články