Nerozezná vetřelce a domácí

„Bláňo, máme holčičku!“ zaznělo Blance v uších. Co ale s námi bude? Bude ta nemoc pokračovat, až mě dostane na kolena? Tak tohle byly asi první myšlenky paní Blanky po narození její dcery Sofinky. Blanka trpí totiž roztroušenou sklerózou...
Nerozezná vetřelce a domácí
Mnozí z nás ani netuší, co to je za nemoc. Hlavně slyší slovo skleróza, což vědí, že je „zapomínání“, a roztroušená asi proto, že se zapomíná na všechno. Ale tak tomu opravdu není. Roztroušená skleróza (RS) nemá se zapomínáním nic společného – jde o chronické onemocnění centrálního nervového systému. Mozek obsahuje miliardy buněk, které mají různé funkce. Některé se podílejí na pohybu, jiné na vnímání citlivosti a tak by se dalo pokračovat. Buňky jsou mezi sebou propojené vlákny, která přenášejí vzruchy z jedné na druhou formou elektrického impulzu. Aby přenos hladce fungoval, jsou jednotlivá vlákna obalena myelinem. Pro zjednodušení si je můžeme představit jako elektrický kabel obalený bužírkou. Při roztroušené skleróze je právě izolační vrstva (myelin) napadána imunitním systémem. Ten si za normálních okolností všímá pouze cizorodého materiálu, jako jsou bakterie, viry či nádorové buňky. U RS nerozeznává „vetřelce“ a „domácí“ a napadá myelinové obaly. Nervová vlákna tím ztrácejí ochranu a přenos impulzu se ztěžuje. Důsledkem může být i poškození nervového vlákna, které lidský organizmus už nikdy nedokáže nahradit. Podle toho, která část CNS je zánětlivými ložisky zasažena a jak silně, má pacient poruchy citlivosti, hybnosti, rovnováhy, koordinace pohybů, je silně unavený, špatně vidí atd...

Prstem na nos se netrefíš
„Když je ataka, pacient neudrží nohy nahoře. Stát rovně se zavřenýma očima také nedokáže a ani prstem na nos se nestrefí… Vůbec poprvé jsem slyšela, že mám pravděpodobně zánět mozku a míchy, v nemocnici na Karláku, kam jsem jela proto, že mi bylo špatně. Jenže já vůbec nevěděla, že se to rovná RS!“ říká Blanka.

Léčba roztroušené sklerózy
Léky, které by dokázaly nemocného z roztroušené sklerózy vyléčit, zatím neexistují. Léčba je zaměřená na to, aby pacienti měli co nejméně atak (záchvatů choroby), tím se zpomaluje jejich postupná invalidizace. Léčba atak spočívá v krátkodobém užívání vysokých dávek kortikosteroidů. Léky první volby ovlivňují přirozený průběh roztroušené sklerózy, snižují počet a tíži atak a zpomalují postup nemoci. Mezi léky první volby patří například interferony beta, které sice mohou mít závažné vedlejší účinky, ale zabraňují nárůstu definitivního poškození nervového systému. U pacientů s pokročilým onemocněním, kdy jsou už značné ztráty v centrálním nervovém systému, taková léčba nemá smysl.

Jak jsem přišla do jináče

Blanka vzpomíná na svoje těhotenství: „Začala jsem brát betaferon, který mi téměř okamžitě pomohl. Jenže pak jsem vynechala dvě antikoncepční pilulky a hned jsem byla v jiném stavu. Lékaři mi doporučovali, abych těhotenství ukončila, ale já nechtěla. Proto mi ihned vysadili betaferon a já prožila úžasné těhotenství bez atak, zkrátka jako bych se té nemoci úplně zbavila. Tři měsíce po porodu jsem dokonce kojila, ale pak jsem musela opět začít užívat léky na roztroušenou sklerózu. Sofinka se narodila v říjnu, a když jsem v dubnu byla na magnetické rezonanci, výsledky byly téměř zázračné. Na mozku máte při roztroušené skleróze tzv. bílá místa, zánětlivá ložiska. Můj původní nález zněl mnohočetná demyelinizační ložiska, ale najednou tam byly jen tři body. Tři body! Prostě mě ta moje holčička asi zachránila. Bohužel ne úplně, o měsíc později jsem prodělala strašlivou ataku. Celá rodina se zapojila do pomoci – moji rodiče bydlí ve třetím patře a my v pátém. Takže pomáhali, jak mohli. Zotavování trvalo dlouhé 4 měsíce, ani kapačky kortikoidů nezabíraly. Stále jsem musela užívat betaferon. Během té doby mi dokonce vypadaly vlasy, takže jsem nosila námořnický šátek. Ale pak to přešlo a já se z toho dostala bez následků. Dnes jsou Sofince čtyři roky a já jsem nejšťastnější máma pod sluncem. Mám dítě a jsem absolutně bez příznaků RS.“

Nemocí svět nekončí
„Založili jsme Sdružení mladých sklerotiků, máme i svoje internetové stránky (www.klubsms.cz), na kterých se mohou lidé o této nemoci dozvědět všechno, co potřebují. A hlavně tam zjistí, že touhle nemocí svět nekončí. Já jsem dneska v plné síle, a to díky betaferonu, za který svému lékaři moc děkuji.“

PLÁNOVANÉ TĚHOTENSTVÍ
1. Se svým lékařem proberte před otěhotněním to, jak vysazovat léky, protože některé mohou miminku ublížit. Je lepší vyhnout se kortikosteroidům, ale při opakovaných atakách může neurolog rozhodnout o tom, že přínos z užívání kortikoidů může vyvážit malá rizika.

2. Ženy, které užívají léky ovlivňující chorobu (např. interferon beta nebo glatiramer acetát), by měly přerušit léčbu těmito léky tři měsíce před zastavením užívání antikoncepce. Bezpečně mohou být užívány až po narození dítěte, a sice v době, kdy matka už nekojí.

3. Pokud žena otěhotní neplánovaně, doporučuje se přestat užívat léky ovlivňující onemocnění okamžitě.

4. Kojení nemá negativní vliv na RS. Na základě četných zkušeností dnes lékaři doporučují kojit nejdéle dva měsíce. „Zdravá“ a fungující maminka je pro děťátko mnohem větším přínosem než to, jestli dostává tu nejkvalitnější stravu.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články