Na zoubky netrpělivě čeká každá máma

To, že mu leze první zoubek, vám dítě ohlásit neumí, ale vy ho určitě nepřehlédnete. Znamená to, že ve svém vývoji udělalo další krok.

„To budou zuby,“ řeknete si, když váš drobeček poplakává či bez zjevné příčiny křičí. Kolem půl roku mohou opravdu zoubky, které se tlačí ven, přinášet miminku nepříjemné pocity nebo působit bolest. Ale chová-li se tak o pár měsíců dříve, zvrací, má horečku, průjem nebo zácpu, s jeho novým chrupem to nespojujte. Každý takový příznak raději zkonzultujte se svým lékařem.

Až ozdobí jeho pusinku
První zub se vašemu miminku vyklube kolem půl roku, ale úplně na to nespoléhejte – může to být dokonce i o nějaký ten měsíc později. Ale když k tomu dojde, určitě se jako první objeví dolní řezák. Jak poznáte, že se něco takového chystá? Pod dásničkou se objeví světlý hrbolek, který určitě nepřehlédnete. A jak ostrý kousací nástroj to je, poznáte, jakmile trochu povyleze. Ale už dlouho předtím, než ozdobí jeho pusinku, se bude dítě bezzubými dásničkami pokoušet žvýkat to, co se mu dostane do pusy. „Semele“ v ní jak jídlo, které mu dáte, tak se bude snažit ochutnat své hračky či jiné věci, které před ním nebudete umět uhlídat.

Čištění zubů není utopie
„Vždyť je to bez chuti,“ povzdechnete si nad jeho obědem. „Trošku mu přilepšíme – příkrm osolíme a kašičku osladíme.“ To je ovšem to nejhorší, co byste mohla udělat. Zažívací systém malého dítěte – zvlášť v prvním roce – potřebuje šetrné zacházení a na sůl nebo cukr nastavený není. To, co vám připadá málo chutné, jemu se zdá normální – ať už je to nedoslazované kojenecké mléko, kaše nebo příkrmy. Takže pokud sama s řepným cukrem nezačnete, chtít jej po vás nebude. A čím později s ním dětské zoubky seznámíte, tím lépe. Už od chvíle, kdy začnou růst, se na nich, pokud o ně nepečujeme, může tvořit kaz. A proto jak dětští lékaři, tak stomatologové doporučují stírat povlak z plošky zubu opatrně aspoň gázou.

Do konce prvního roku by mělo mít dítě osm zoubků. Pokud má čtyři, nebo dokonce jen dva, nic se neděje, určitě to jeho pusa brzy dohoní. Pro jistotu vše zkonzultujte s pediatrem. Ale ať už zoubky má, nebo ne, dejte mu šanci, aby trénovalo čelisti, učilo se kousat a žvýkat. Z potravin pro něj určených vybírejte mléka i kaše bez cukru, nezapomeňte ani na dobré a kvalitní „keksíky“. Jsou chutné, zdravé a s jejich pomocí si dítě masíruje dásně, což následně podporuje prořezávání zoubků. A kromě toho si cvičí úchop. Ale nikdy nezapomínejte, že když vaše dítě jí, měli byste mu vždycky být nablízku. Jídlo by mu mohlo zaskočit...

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře