Klíšťata - miniaturní záškodníci

I když si ho nemusíte ani všimnout, může vám pořádně „zavařit“. Víte, jak ochránit své děti před klíšťaty?
Klíšťata - miniaturní záškodníci
Potkat je můžete nejen v nížinách kolem přehradních nádrží, ale teď už třeba i v podhůří Krkonoš nebo na Šumavě. Nejde bohužel o malé nevinné tvorečky, jak by se na první pohled zdálo. Ale o záškodníky, před nimiž se musíme, abychom se nestali „zdrojem“ jejich potravy, chránit. Nejen to, mohou nám také pořádně zkomplikovat život.
 
„Maminky jsou většinou velmi pečlivé a děti prohlížejí,“ vysvětluje doktorka Lenka Smetanová. „Podívají se ale jen na bříško, záda, ruce a nohy. Tím to bohužel končí. Někdy je ani nenapadne, že by klíště mohlo být i v méně přístupných zákoutích tělíčka – třeba v podpaží či tříslech...“
„Když se vrátíme z vycházky, malou vždycky prozkoumám,“ vypráví Hanka. „Málem pod lupou sleduji každou černou tečku, která se jí na tělíčku objeví. Ovšem kouknout jí pod vlásky, to by mě fakt nenapadlo. Teprve když jsem jí je jednou myla, přišla jsem na to, že má vzadu v prohlubni na krčku klíště skoro jako špendlíková hlavička. Bylo hodně napité, tak jsem si myslela, že to půjde samo. Vzala jsem pinzetu, chytila ho za zadeček, ale ouha... Byla jsem tak nervózní, že jsem je přetrhla. Nakonec mi nezbylo než jet na pohotovost. Radost ze mě neměli, ale pan doktor to zvládl za pár vteřin. Pro jistotu vzali dceři krev a poslali na rozbor. Naštěstí bylo všechno v pořádku.“
 
Jestliže se kolem místa, kde bylo přisáté klíště, objeví narudlá skvrna, zbystřete pozornost. Pokud nemizí, nebo se naopak zvětšuje, zajděte s dítětem raději k lékaři. To vám vzkazuje i doktorka Lenka Smetanová. Jistota je jistota. Lékař dobře ví, jak skvrna „od klíštěte“ vypadá. A když to bude třeba, vezme dítěti krev. Z rozboru se dozví, zda se opravdu něco děje. Včas může zahájit léčbu, nasadit antibiotika atd. Je to lepší než něco zanedbat.
 
Vzhledem k tomu, že malé děti čeká mnoho „píchanců“ proti různým nemocem, očkování batolat proti klíšťatům se příliš nedoporučuje. Navíc účinkuje jen na klíšťovou encefalitidu. Klíště s boreliozou musíme tedy přelstít sami. Proto je tak důležité robátka vhodně oblékat. Vypravujeme-li se na riziková místa, kde by se mohla s klíšťaty potkat, vyplatí se nasadit plnou polní: tričko s dlouhým rukávkem, dlouhé kalhoty a plné boty, na hlavu klobouček. Batolata jsou totiž často menší než tráva, která na louce roste a právě z ní na ně může klíště spadnout. „Správné“ oblečení mu znemožní, aby se mohlo přímo na holé kůži uvelebit a přisát...
 
Klepněte pro větší obrázekCo na to odborník
MUDr. Lenka Smetanová
Na klíště bez pinzety? To je riskantní, protože nakazit se může i ten, kdo dítě ošetřuje. Jakýkoliv jiný nástroj (jehla, nůžky...) také není vhodný. Lepší je zajet s dítětem na pohotovost. V krajním případě, když nemáte nic po ruce a také lékař je příliš daleko, je možné zkusit techniku dvou párátek držených jako čínské jídelní hůlky. Určitě jste velmi šikovní, ale ruku na srdce – tak zručný je přece jenom málokdo. Nejdůležitější je nalít na „postižené“ místo co nejdříve dezinfekci a klíště rychle, ale opatrně „vykývat“. Kapat na ně dětské olejíčky nebo obyčejný olej se nedoporučuje. Čím méně vzduchu má, tím více svého „jedu“ stříkne dusící se klíště do tkáně.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články