Jak zatočit s plísní v bytě a zbavit se fleků na zdi

Sousedi vás vytopili, v koupelně se nemůžete zbavit plísně a na kuchyňské zdi jste objevili mastné fleky od smažení? A to jste malovali byt teprve nedávno? Poradíme vám, jak se zbavit skvrn na stěnách. Napořád.
Jak zatočit s plísní v bytě a zbavit se fleků na zdi

Plíseň se na zdech objevuje všude, kde je hodně vlhkosti. Nejlépe se ji daří při teplotách okolo 25 stupňů a vlhkosti vzduchu nad 60 %. Plíseň se však dokáže objevovat i v případě, kdy je teplota prostor nižší než 10 stupňů, tedy v prostorách, kde se moc netopí. Neodvětraná vodní pára se vsakuje do barevného nátěru a vytváří tak ideální prostředí na vznik plísně.

Kromě toho, že nám plísňové mapy ničí krásně vymalované zdi, jejich výpary negativně působí na naše zdraví. Nepříjemný zápach plísně způsobuje vznik alergií a astmatu, poškozuje sliznici dýchacích cest, dráždí oči i pokožku a může vést k závažným onemocněním. Proto je potřeba s plísní bojovat! Jak na to?

Jak se bránit vzniku plísní
Plísně nemají rády proud vzduchu. Je tedy potřeba pravidelně větrat nebo vytvářet průvan, třeba i větrákem. „Měly by se také odstranit zdroje vlhkosti – rostliny, akvárium, v pokoji nesušit prádlo a při vaření použít digestoř. Pomůže i odsunutí nábytku dál od zdí,“ radí Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři Natěrači CZ.

Místo zasažené plísní je potřeba zdezinfikovat biocidem. Na trhu existuje mnoho prostředků, které působí i jako prevence, plíseň by se tak na nevysušených místech neměla po nějakou dobu objevit. „Málokdy však dezinfekce plíseň zcela zahubí, a pokud se vám nechce tento problém řešit pravidelně, měli byste odstranit příčinu problému, nikoliv její důsledek. Výsledné řešení je pak jednodušší a výrazně levnější,“ doporučuje Kralovanský.

Proti plísním pomůže zkušený malíř
Jestliže dodržujete všechny výše zmíněné rady a plíseň se neustále vrací, je nutné zeď renovovat. Odborník na malování bytů Kralovanský doporučuje odstranit původní malbu až na omítku. „Poté je potřeba zeď postříkat Savem proti plísním a natřít první vrstvu penetračním nátěrem. Penetrace je však mnohými řemeslníky bohužel vynechávána.“ Následuje dvouvrstvé vymalování jakoukoliv barvou s přísadou jubocidu. Celý postup je komplikovaný, proto je lepší využít služeb zkušeného malíře pokojů či specializované firmy na malování bytů. „Plíseň mě trápila každou zimu po dobu tří let, objevovala se hlavně v dětském pokoji. Savo pomohlo vždy jenom na chvíli, pak se plíseň objevila znovu. S problémem jsme se obrátili na profesionální natěrače bytů, pokoj nám znovu vymalovali a od té doby se už plíseň neobjevuje,“ sdílí své zkušenosti čtenářka Eva. 

Není flek jako flek
Radost z krásně vymalovaného bytu nám zkazí i fleky od zatečené vody nebo mastné skvrny. Mastnotu lze odstranit využitím rad našich babiček, například použitím křídy. Avšak fleky od zatečené vody nebo stopy po nikotinu jsou potřeba řešit přemalováním. Původní malba se musí odstranit až na omítku, následně se použije syntetická izolace ve spreji. „Nesmíme opět zapomenout na penetrační nátěr,“ připomíná Kralovanský. Poté se již zeď může dvakrát přemalovat vybranou barvou. Opět doporučujeme využít služeb odborných malířů a natěračů. Ušetří vám spoustu času a vy budete opět spokojení s krásně vymalovaným bytem bez fleků.

www.maliri-nateraci.cz, www.facebok.com/MaliriNateraciCZ

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články