Jak „ustát“ rady zkušených matek?

Koupím radu, jak bez rodinných zemětřesení „ustát“ rady babiček, tetiček a jiných zkušených matek. Zn. Platím zlatem!
Jak „ustát“ rady zkušených matek?
Měla jste alespoň jednou chuť podat podobný inzerát? Rozhodně byste nebyla jediná. Novopečené mámy to mají zkrátka těžké. Pár dní poté, co z hodiny na hodinu projdou radikální životní změnou a stanou se premiérově matkami, je toho na ně příliš. Starostem o miminko a trochu i o sebe čelí díky devítiměsíční „přípravce“, předporodním kurzům a mnohdy i vydatné pomoci babiček. Ale bohužel, ne vždy si generačně rozdílné názory na péči o mimiko sednou a bouřka se začne nebezpečně přibližovat.
 
Klepněte pro větší obrázekDobře míněno
Ať už se vám rady zdají zbytečné, anebo dokonce „úplně mimo“, jedno pozitivum v nich vždycky najdete. Jsou totiž dobře míněny. Takže nemusíte zaujímat bojovou pozici, jako byste se bránila před nepřítelem. Nechcete-li je přijmout, stačí „jen“ věci na rovinu a v klidu vyjasnit. Což není vždycky snadné.
 
Všechno, nebo nic
Bojem bez vítěze nazvala své dvouměsíční trápení Aneta (29). Tak dlouho totiž trvalo, než našla odvahu dát najevo své NE. „Jen těžko jsem ,vydýchávala‘ rady typu: Musíš dávat Daníka spát jen na bříško, aby se ti nezadusil... Když mu namočíš dudlíček do medu, usne raz dva... Kojit bys měla v přesných intervalech, a ne jak se mu zlíbí – nediv se, že jsi tak utahaná.... Přesto jsem se snažila hledat na všem, co říkala, něco dobrého a omlouvat její nepříjemnou kritiku nešťastnou povahou. Ale když mi zastoupila cestu k postýlce se slovy: ,Nech ho brečet, posílí si plíce,‘ trpělivost mi došla. Argument, že dítě potřebuje mít jistotu, že jsem mu nablízku, považovala za nesmysl, protože vždycky miminka brečela, brečí a brečet budou. A bylo ,vymalováno‘! V tu chvíli jsem věděla, že pomocná mise matky mého muže právě skončila. Bohužel skončila i jakákoli jiná její babičkovská aktivita. I po třech letech je mi líto, že nemám tak skvělou tchyni jako kamarádka, protože Daník teď nemá žádnou babičku. A to je škoda.“

Mluviti zlato
Umíte mluvit? Tak mluvte! Podle psychologů je totiž nulová nebo nedostatečná komunikace příčinou pošramocených mezilidských vztahů. Narození potomka dokáže zamotat hlavu nejen novopečeným rodičům, ale i prarodičům, a tak není divu, že se ve své nové roli často pohybují jako slon v porcelánu. Na rodičích, a hlavně maminkách, pak leží povinnost seznámit babičku a dědu se svými představami o fungování rodiny a tom, jakou úlohu by v ní měli hrát. Jestli ji přijmou, nebo ne, je čistě na nich. Rodiče by měli trvat na tom, že výhradně oni určují pravidla výchovy a péče o dítě. Prarodiče by pak tyto zásady měli respektovat.
 
Narození potomka zamotá hlavy nejen jeho rodičům, ale často i prarodičům. Mluvte spolu o svých představách... 
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Mírová smlouva
„Nevěděla jsem co dřív.“ vzpomíná Majka (34). „S nejistotou začátečníka jsem se snažila Tondu ve vaničce neutopit, nepolámat mu miniaturní prstíčky při sušení a olejíčkování a nezadusit ho při kojení. Přitom jsem doufala, že zvládnu neurazit maminku, která mi moc chtěla pomoci, ale vzala to za špatný konec: Jseš si jistá, že ho mažeš tím správným olejem, ve všem je dneska tolik škodlivé chemie!... Oblékla jsi ho pořádně, je tu přece jen chladno, a když ho nedáš do zavinovačky, určitě nastydne!... Proboha, snad si ho nechceš nechat u vás v posteli, vždyť je to nehygienické!... Byla mi v patách, koukala mi pod ruce a neustále vysílala své zbytečné obavy. Odolávala jsem, ale když mě její pochybnosti začaly nahlodávat, zastavila jsem náš tandemový běh po bytě rázným DOST. Tondu s kočárkem jsem místo babičce, kterou mimochodem procházka venku ani nenapadla, strčila na balkon a s babčou jsme si daly kávu a místo dortu kus smysluplné řeči. Očekávala jsem silný kafe, ale nakonec to byla legrace. Mamce se evidentně ulevilo, když jsem ji požádala o pravidelné „kočárkování“ a občasné upečení něčeho sladkého s tím, že nepohrdneme ani její úžasnou svíčkovou s brusinkami. Kámen ze srdce spadl i mně, když maminka konečně uznala, že její třicet let staré praktiky jsou dneska už překonány.“
 
Když cítíte, že se aktivity vašich rodičů ubírají jinam, než je vám milé, řekněte prostě DOST! Mnohdy se napětí uvolní...

Slovo muže
Jestli jste se odhodlala vyříkat si pravidla s vlastními rodiči, ale na matku a otce partnera si netroufáte, není nic ztraceno. Nemáte-li s nimi zrovna nejvřelejší vztahy a obáváte se, že by je vaše návrhy spíš popudily, pak je podle psycholožky PhDr. Ilony Špaňhelové lepší, aby tyto záležitosti se svými rodiči řešil váš partner. Pokud se vám podaří ho k tomu přimět (muž ochotný cokoli řešit se svoji matkou patří bohužel spíše k vyhynulým druhům) a bude-li úspěšný, využijete tuto vyšlapanou cestičku ještě několikrát. Jak děti porostou, dojde bezpochyby i na „ožehavá témata“, jako je dávkování sladkostí, střelné, sečné a bodné dárky atd.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články