Jak na lupy? Nenosit tmavé oblečení, nestačí…

Většina z nás se s lupy někdy v životě setká. Pokožka hlavy svědí, bolí, pálí, a ramena máme plná nepěkných bílých vloček. Co s tím?

Tato porucha mazových žlázek na povrchu vlasaté části hlavy má mnoho příčin. Kůže se může nadměrně olupovat, protože je přesušena sluníčkem či používáním horkého fénu, trpí hormonálními změnami, nedostatkem vitamínu B nebo betakarotenu. Ale také v případě množení plísní v organismu a na pokožce hlavy, což podporuje například velká konzumace cukru.

Lupy může ke vzniku vyprovokovat i stres či nevhodný šampon, anebo často podceňovaný problém – nedostatečně opláchnutý šampon či kondicionér.

Pokud na hlavě vznikají velká ložiska lupů, žluté strupy nebo červené skvrny se zánětlivými ložisky, pak raději vyhledejte lékaře, může se jednat o seboreickou dermatitidu, což je onemocnění kůže, kdy jsou mazové žlázky nadměrně aktivní.

Chcete-li si pomoci od lupů sami pak je to běh na dlouhou trať. V první řadě zkuste vysledovat příčinu, tedy doplnit vitamíny a zlepšit péči o vlasy, nepřesušovat je. Z jídelníčku odstraňte přebytek cukrů, bílé mouky a mléka a zařaďte zakysané mléčné výrobky - je to v podstatě protiplísňová dieta, která se doporučuje například při mykózách.

Vlasům lze pomoci několika způsoby:

• Po umytí opláchněte vodou s citronem nebo octem, aby se stabilizovalo pH pokožky.

• Účinná bývá i březová voda.

• Speciální šampony proti lupům mohou pomoci, ale obvykle je třeba jich vyzkoušet více, než narazíte na takový, který konkrétně vám pomůže.

• Antimykotické léčení bývá účinné, zkuste třeba tzv. „chytrou houbu“, což je speciální výrobek působící proti kvasinkám a plísním, používá se na oplachy či zábaly.

Pokud víte, že máte citlivou pokožku hlavy, která reaguje tvorbou lupů třeba i na změnu šamponu, pak zbytečně neexperimentujte. Najděte si šampon, který vás nedráždí a ten používejte. Atraktivní nové šampony se silnou parfemací, ovocnými kyselinami či jinými agresivními látkami vám pak mohou spolehlivě lupy navrátit. Zajděte raději do kadeřnictví, tam jsou v prodeji speciální kvalitní šampony. Jindy naopak pomůže návrat k některému z nejobyčejnějších šamponů na trhu. Dobrou volbou je pak také čistá přírodní kosmetika.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře