Dvojčata: Nové objevy

Za tři čtvrtě roku se miminko už hodně naučilo a touží to svému okolí sdělit. Mluvit neumí, zato rámusit ano.

Jakmile dítě pozná, že může ovlivnit děje kolem sebe, otevírá se mu spousta možností, jak nově objevovat svět. Když otevře krabičku, vypadnou z ní kostičky, když hodí z výšky hračku na zem, udělá to ránu a ještě ji máma, nebo kdokoli je nablízku, podá zpět nahoru. Bouchne-li o zem či stůl plyšákem, je to jiné, než když bubnuje chrastítkem. Zvuky všeho druhu, ale zejména vlastní produkce, staršího kojence prostě fascinují a on má radost, že jimi může obšťastnit i své okolí. Ne náhodou v tuto dobu nosí návštěvy dětský bubínek a maminky zamykají zásuvky s kuchyňskými pokličkami. Agátka a Beátka to samozřejmě zkoušejí také, ale ke zvukovému průzkumu, bohužel, často využívají i bráškovy hračky.

Stojím, tedy jsem
Objevy příčiny a následku umožňuje mrňatům jejich stále dokonalejší motorika. Kromě prstíků jde rychle dopředu i celkový pohyb a devítiměsíčňátkům obvykle nestačí lezení a snaží se postavit na nohy, kdykoli se mohou rukama přitáhnout. Většina se v tuto dobu naučí nakročit z kleku. Ale jsou i rychlíci, kteří na konci 9. měsíce zkouší vstát a ukročit kolem nábytku. Tahle fáze je těžká i pro rodiče, protože je třeba, aby odolali touze vodit dítě dlouho za ruku a směrem vpřed. Úkroky mají totiž také své opodstatnění.

Zrychleným chodcem je i Beátka, která jakmile okusila chůzi za ruku, nechce prý dělat nic jiného. A maminka Veronika aby se uběhala. Ještěže Agátka si zachovává image rozvážného tvora a vystačí si v sedu s jednou hračkou i několik minut.

Beátka a Šimon – parťáci
K neznámým tvářím mají mimča v tomto věku nedůvěru, ale mezi „svými“ si už umí získat kámoše. Přirozeně i starší sourozenec vítá, když už i s miminkem může zažít dobrodružství. Šimonek to zhodnotil jasně: Živější Beátka je parťák, klidná Agátka je „mimi“.

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře