Děti nenuťte dojídat a na odměny zapomeňte!

Také vás něco nutí dát dítěti na talíř mnohem více jídla, než je mu milé? A vadí vám, že se v něm vrtá? A že s ním každý den svádíte boj, jestli všechno sní?
Děti nenuťte dojídat a na odměny zapomeňte!

Napsali jste nám...
Mohli byste ve vašem časopise napsat o tom, jak velké porce by děti měly jíst, popřípadě kolik kalorií by měly mít a z jakých surovin by se měl denní jídelníček skládat? Když jsem byla malá, vždycky jsme měli na talíři jídla dost a museli jsme ho sníst. Žádné vymýšlení, že to nechceme, to nejíme… A tak si myslím, že se nám zbytečně trochu roztáhl žaludek a kvůli tomu nejsem hubená ženská. Samozřejmě také zastávám názor, že dojídat se má, a k tomu vedu i dceru. Ale mám strach, abych jí toho na talíř nedala zbytečně moc a ona pak v budoucnosti s váhou neválčila jako já…
Lucie Stránská 

„Ne!“ Vaše batole toho sice zatím moc říct neumí, ale tohle dokáže vyslovit tak, že vám až zatrne. Tváříte-li se přece jen nechápavě, razantně odsune talíř s jídlem, na kterém jste si zrovna dala tak záležet. Domlouváte mu. Přemlouváte je. Podbízíte se. Předvádíte se. Slibujete. Vyhrožujete (a možná i křičíte). Stejně s ním nehnete. Když si váš mrňous umane, že jíst nebude, tak prostě nejí. Jedině snad, že byste mu nabídla něco, co mu obzvláště chutná. Jenže jakmile jednou podlehnete, máte problém. I když je to dítě nezralé, leccos nechápe a nezná, jeho instinkty fungují dokonale. V hlavě mu zabliká radostné světýlko: Máma ustoupila. A druhý den to zkusí znovu. Čertík, kterého jste vypustila z krabičky, ho totiž důtklivě nabádá: „Máš moc, tak ji využij!“ Dítě mezi 1. a 3. rokem (ve svém svéhlavém období) to umí opravdu dokonale. A budete mít co dělat, abyste se z tohoto nezáviděníhodného postavení dostala.

Když dojíš, něco dostaneš…
Jíst se musí, to je pravda. Ale také přihlížet k tomu, jak na tom dítě „jídelně“ zrovna je – jestli má hlad, nebo nemá. Není to tak dávno, kdy platilo pravidlo: co dítě dostane na talíř, to musí sníst. Někteří zvlášť „důslední“ rodiče byli schopni nechat sedět tklivě lkající batole nad plným talířem i několik hodin. Pak už nešlo o jídlo, ale kdo s koho. Tím, kdo to nakonec stejně vzdal, byli máma s tátou. Měli něco na programu, tlačil je čas, a tak mu po všech těch domluvách a výhrůžkách strčili nějakou sladkost, aby aspoň něco dostalo do žaludku.

Podle Pavla Suchánka, odborníka na výživu, je nejhorší systém odměn za snědené jídlo: „Podle současných poznatků by rodiče opravdu měli být důslední, a to nejen v oblasti jídla. Nejhorší vůbec je systém odměn za snědené jídlo: Když to sníš, dostaneš sladkou odměnu. A pokud jde o velikost porcí? Ta se může den ode dne měnit,“ vysvětluje, „ale dodržovat bychom měli pravidelnost a správnost výběru potravin. A pokud možno v rozumné míře trvat na dojedení.“

Malé děti nejsou schopny říct, jak velký mají hlad. Tu kupu, která jim na talíři přistane, neřeší. Snad teprve tehdy, když je nutíte dojíst ji. Kolik jim tedy naložit? „Můj osobní názor je dávat méně,“ doporučuje Pavel Suchánek, „a pokud si dítě samo řekne (nebo neumí-li to, aspoň naznačí), teprve přidávat. Důležité je nespěchat, nechat dítě jíst pomalu a v klidu, aby mělo čas dostat pocit plného žaludku.“

Přiměřeně, přiměřeně…
Co to vlastně je malá nebo velká porce? Pokud dáte tatínkovi dva brambůrky a k tomu kousek masa, bude mu připadat miniaturní. Batoleti se bude naopak jeden den zdát tak velká, že ji nebude schopno sníst, ale další den ji slupne bez potíží a ještě se bude ohlížet po nášupu. Jak moc bychom měli velikost porcí měnit? Pavel Suchánek to vidí jednoznačně: „Většina rodičů poměrně brzy odhadne přiměřenou porci. Opravdu není důvod přidávat, a pokud si dítě samo neřekne, i tady být opatrní – hlad může totiž být někdy jen žízeň!“ 

7 zásad pro netrpělivé rodiče

1. Už nechce jíst? Netrapte se tím. A za vinu si to nedávejte.

2. Nenuťte mu jídlo za každou cenu.

3. Nechte na něm, aby samo rozhodlo, kolik toho sní.

4. Smiřte se s tím, že občas opovrhne jídlem, které vy považujete za perlu své kuchyně.

5. Když nechce jíst, chvíli počkejte a pak to zkuste znovu.

6. Když neuspějete, nerozčilujte se, nekřičte. Klidně mu oznamte, že asi nemá hlad, a tudíž nebude nic dalšího.

7. Nejdůležitější je, jestli je vaše dítě zdravé a prospívá!

Co by nemělo chybět v dětském jídelníčku
Děti 2 až 4 roky/počet porcí za den

Pečivo a obiloviny: 2–3 porce (1 porce = 1 krajíc chleba, 1 rohlík, ¾ hrnku rýže)
Mléko a mléčné výrobky: 2–3 porce (1 porce = 1 sklenice mléka, 1 jogurt, 50 g sýra)
Maso a masné výrobky: 1 porce (1 porce = 30 až 50 g masa, 1 vejce, 5 lžic luštěnin, 2 lžíce ořechů)
Zelenina: 1 porce (1 porce = 1 paprika, ½ hrnku dušené zeleniny, 1 sklenice zeleninové šťávy), luštěniny: 1 porce (2x týdně)
Ovoce: 2 porce (1 porce = 1 banán, ½ šálku drobného ovoce, 1 džus, sem patří i ořechy, ty mají ale více tuku) 

Převzato z časopisu Betynka.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články