Cvalíci aneb Přesila faldíků!

„Je baculatý po tatínkovi, po mamince…“ Nevěřte tomu, genetika za všechno nemůže.
Cvalíci aneb Přesila faldíků!
Chudáček, ten je ale hubený.“ Babička se sklání nad postýlkou, ve které spokojeně dřímá tříměsíční kojenec. „Neschází mu něco?“ Františkovi se nedostává toho, co je podle ní známkou dobrého zdraví – tedy faldíků. „Měla bys s tím něco dělat,“ uzavře svoje pozorování. Zadíváte se na své robátko novýma očima. Je to vytáhlý klučina – už když se narodil, měl pětapadesát centimetrů a vážil přes tři kila. V duchu si překontrolujete všechna fakta. Mateřským mlékem ho krmíte skoro každé dvě hodiny a minimálně třikrát v noci. Přibývá podle tabulek. Víc už opravdu udělat nemůžete...
 
Faldíky byly odedávna považovány za známku zdraví a prospívání. Stanou-li se z nich válce, mezi nimiž se rozkošná dětská tvářička i tělíčko ztrácejí, je to signál, že má dítě nadváhu. Je pravda, že faldíky mívají i kojené děti. Ale i když někdy váží víc, nic se neděje, protože vypijí tolik, kolik potřebují.
 
Když tloustnou…
Jak bude vypadat? Kolik bude vážit? Někteří novorozenci jsou jako za groš kudla, jiní zase čtyřkiloví obříci. V prvních dnech sice mnohé děti o 5-10 % své váhy přicházejí, ale rychle to dohoní. Nejvíce naberou v prvních třech měsících, pak se tempo zpomaluje. Na konci prvního roku váží asi třikrát tolik. U „starších“ kojenců však vždycky váhu posuzujeme s ohledem na výšku. Někteří rostou rychleji a jiní pomaleji – a tomu by měl odpovídat i váhový přírůstek. Výrazná odchylka je signálem, že něco není v pořádku.
 
Dokud miminko pije mléko od mámy, samo si diktuje, kdy má dost. Ale jakmile „nasadíme“ lahvičku, máme pocit, že už je to jen na nás. „Moje Danielka vypije o třetinu méně mlíčka než stejně starý Kubík, syn mé kamarádky,“ stěžuje si Dana. Vyzkoušela ledacos, ale víc do dítěte „nenalila“. A tak vymyslela fintu. Začala dělat náhradní mléko silnější. „Podívejte, jak jí to svědčí,“ říká potěšeně. Mimino opravdu vypadá dobře, ale… Dana možná neví, že nevhodně nadávkované hustší mléko zatěžuje nepřiměřeně organizmus, může vyvolat chronickou zácpu, plynatost nebo průjem. Může máma dítě náhradním mlékem překrmit? Podle dětské lékařky, Lenky Smetanové, může. To proto, že dítě si samo neurčuje, kolik vypije. Navíc je mechanizmus sání ze savičky jiný a pro dítě je pití z lahvičky snazší. Množství vypitého mléka tvoří za jeden den zhruba šestinu aktuální váhy kojence. Graf závislosti věku a váhy najdete například ve zdravotním průkazu dítěte.
 
Klepněte pro větší obrázek 
 
Sladkosti? Ne!
Jak by měl vypadat jídelníček mrněte, aby netloustlo? Vyvážený: mléko (aspoň 500 ml denně), porce zeleniny (případně i s masem), porce mléčného výrobku, čerstvého ovoce a obilovin. Dětem s vysokými váhovými přírůstky příkrmy zbytečně nepřislazujeme, omezení jako u dospělých by však dítě mohlo poškodit. Např. nízkotučné mléčné výrobky jsou nevhodné. „Pokud dítěti podstrojujete velkými porcemi slazených kaší, smetanovými slazenými krémy, omáčkami, hustými polévkami se zavářkou a každou chvíli mu strčíte do ručky rohlík k zakousnutí,“ zdůrazňuje doktorka Smetanová, „podporujete vznik nadváhy.“
 
Raději mrkvičku
Chodíte rokovat s kamarádkami do fast foodu? Hranolky moc nestojí a chutnají. Vaše mrně jim také přišlo na chuť? Sem tam to přece nevadí. Ale spočítaly jste si někdy, kolikrát je to sem tam? A kolikrát jste mu daly doma „ochutnat“ něco, k čemu by se nemělo ani přiblížit? Vždyť mu ještě není ani rok a jeho zažívání je nastaveno jinak než vaše. Navíc mu pěstujete v těle tukové buňky, kterých už se nikdy nezbaví. Že máte tloušťku v rodině? Na genetické dispozice se všechno svádět nedá…
 
Dieta pro ně není
„Však on z toho vyroste,“ chlácholí vás dobré duše, když vidí vašeho cvalíka. „Nasaď mu dietu,“ radí jiní. „Dietu v žádném případě,“ zdůrazňuje doktorka Smetanová. „Dodržujte pravidelný jídelníček s dostatečným množstvím čerstvého ovoce, zeleniny a libového masa. Nedávejte smetanové jogurty a krémy, sladké pečivo, tukové omáčky, řepným cukrem slazené kaše. Takové pokrmy do jídelníčku kojence nepatří vůbec. Mohou ovšem výrazně podporovat vyšší přírůstky na váze dětí, které k tomu mají sklon. Jakékoli omezení běžného množství jídla je ale nevhodné, omezovat nesmíme ani tuky.“
 
Naše dobré rady
Neslaďte zbytečně jídlo ani nápoje. Vytvoříte mu návyk a zbytečně se zvýší příjem kalorií.
 
Nestrkejte mu laskominy, když na ně nemáte čas. Máminu náruč stejně nenahradí.
 
Neládujte ho za každou cenu. Potřeba jídla se mění ze dne na den. Co nesní v úterý, dohoní ve středu…
 
Nezvykejte ho na pochutiny, jako jsou chipsy a podobné delikatesy, které výrazně ovlivňují zažívání…
 
Víte, jak má přibývat na váze? 1. měsíc 500 až 700 g, 2. měsíc 800 až 900, 3. měsíc 700 až 800, 4. až 6. měsíc 500 až 600 gramů, později kolem 400 gramů měsíčně.
 
Text: Vlasta Adamcová
 

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články