A + B = AB

Vícečetných těhotenství se ve většině případů nastávající maminky nemusejí bát...
A + B = AB
„Pokud to budou opravdu dvojčata, tak se snad zblázním,“ říkají si některé maminky, když se dozvědí, že se v jejich bříšku místo jednoho dítěte zabydlela dvě. V první chvíli je možná ani nenapadne řešit praktické otázky, jako jsou dva kočárky, malý výtah, spousta oblečení a vybavení, na které se jim snad ani nebude dostávat peněz a energie. Spíš je zpočátku nejvíc zajímá, zda jejich děti a nakonec i je samotné nečekají nějaké zdravotní problémy, zda budou schopny děti v pořádku donosit.

Kde mají své místo
„Když člověk zjistí, že bude mít dvojčata, je to šok. Tedy aspoň pro mne byl,“ vzpomíná Lucie. „Ale když jsem se s tou myšlenkou smířila, najednou mi to připadalo naprosto samozřejmé, že nebudu mít dítě jedno, ale dvě. Zpočátku jsem žádný rozdíl nepozorovala, ale když miminka trošičku povyrostla a začala kopat, moje bříško nahrazovalo celé rodině televizi. Jeden večer jsem měla bříška dvě - to jak se tam miminka stěhovala, jindy mi z něho vyčuhovaly dva kopací míče, to jak se o ně zevnitř opíraly jejich hlavičky, pak mi zase jejich nožičky a ručičky trčely na všechny strany.“
 
Jak si vůbec dvojčata vybírají v maminčině bříšku svoje místo? Je nějaká pozice pro ně výhodnější? Vyhrává miminko, které je třeba větší nebo pohyblivější?
„Sice se říká, a je to asi také pravda, že život je boj, ale pro pobyt plodů v děloze to naštěstí rozhodně neplatí,“ říká MUDr. Roman Chmel z Gynekologicko-porodnické kliniky v nemocnici v Praze-Motole. „Obecně se dá říci, že uložení dvojčat je náhodné, ale jsou některé výjimky - například některé vývojové odchylky tvaru dělohy, kdy je poloha plodů podmíněna individuálně odlišnými prostorovými podmínkami v děložní dutině.“

Abych je donosila
Chvíli je boulička na bříšku vpravo, jindy zase vlevo. Někdy se na něm objeví i kopečky dva. O tom, že se dvojčata, dokud mají v děloze dostatek volnosti, přetáčejí, dokonce i cvičí tak, že roztahují ručičky nebo nožičky, že se vznášejí v plodové vodě, kolují legendy.
„Když jsem čekala první dítě, často jsem si s ním povídala a zpívala mu. Hladila jsem si bříško na místě, kde jsem tušila jeho hlavičku, a snažila se přenést na něj tímto způsobem pozitivní energii. Dávala jsem mu tak najevo, že se na ně všichni těšíme. Ale teď, když čekám děti dvě, je to poněkud složitější. Už jsem si je pojmenovala, ale vzhledem k tomu, že jsou neustále v pohybu, nevím, které je které. A tak je možné, že mluvím k Ivetce a hladím přitom Zuzanku. Trochu se bojím, aby z toho pak děti neměly problém. Všichni si z mých obav dělají legraci. Nechápou, jak se mohu trápit takovými nesmysly. Nejdůležitější prý je, abych holky v pořádku donosila a aby byly zdravé. V tom mají samozřejmě pravdu, ale já se domnívám, že podstatné je i to, abych věděla, kdo je kdo a neupřednostňovala jedno miminko na úkor druhého. Co kdybych pořád hladila jen to jedno a druhé by ostrouhalo? Mohlo by se stát, že by si vzájemnou nevraživost přinesly i na svět a ta je provázela až do dospělosti...“
 
Spolehlivou metodou, s jejíž pomocí je možné vidět dosud nenarozené děti, sledovat, jak se jim daří, je ultrazvuk. Nastávající maminka se podrobí tomuto vyšetření mezi 18. až 22. týdnem a 28. až 32. týdnem. Na většině pracovišť si také rodiče mohou nechat pořídit obrázek dětí. Navíc kolem pátého měsíce začínají být pohyby patrné i navenek. Existují pro ně určitá pravidla, nebo to je záležitost ryze individuální? S čím vším jejich „stěhování“ v bříšku souvisí?
„Pohyblivost dvojčat v děloze závisí na uložení placent, pupečník je spíše přitahuje k placentě,“ konstatuje MUDr. Roman Chmel. Pohyblivost obou plodů je obvykle větší v první polovině těhotenství, ale není výjimkou, že se zejména výše uložený plod otočí během chvilky vzhůru nohama i krátce před porodem (například z polohy podélné hlavičkou na polohu koncem pánevním). Níže uložený plod, který se rodí jako první, je více fixován v pánvi a takových kotrmelců proto zpravidla není schopen.“

Vzájemné polohy
To, jak je dítě v děloze „uloženo“, je velmi důležité. Na první pohled to vypadá, že to má jedno miminko mnohem jednodušší. A dvě děti? Pro dvojčata platí, že mohou být v děloze uložena v různých vzájemných polohách...
„Obvykle jsou oba plody uložené podélně, to znamená, že je dole buď hlavička, nebo zadeček,“ říká doktor Roman Chmel. „Pro orientaci se plod níže položený (tedy vlastně ten, který půjde ven z bříška dříve) označuje písmenem A a ten druhý jako B. Proto například říkáme, že plod A je v poloze podélné hlavičkou a plod B je v poloze podélné koncem pánevním. Kombinací poloh, postavení a naléhání obou plodů může být ovšem nepoměrně více. Plod A je obvykle v poloze podélné hlavičkou nebo koncem pánevním, ale plod B může být uložen jak podélně (hlavičkou nebo koncem pánevním), tak i šikmo nebo příčně nad plodem A. Obraty zevními hmaty se u dvojčat neprovádějí, riziko spojené s takovými pokusy je poměrně velké.“

Nohy mě neunesly
Musí být na mamince znát, že nosí v bříšku dvě robátka? Hanka, maminka pětiletých dvojčat, se při takovéto otázce pobaveně usmívá. „Na mně to tedy znát bylo. Na rozdíl od jiných mamin jsem přibrala přes třicet kilo. V posledních týdnech před porodem už jsem jenom ležela, protože mě nohy skoro neunesly. Všichni mi říkali, že je to moje chyba, že se přejídám, a já se přitom v jídle opravdu držela zpátky. Pak se naštěstí ukázalo, že nejsem takový otesánek, jak to vypadalo, ale že jsem trpěla nadměrným zavodňováním. Každý den jsem v porodnici říkala, že už chci, aby byly holky venku, ale ty mě nehodlaly vyslyšet (asi to bylo dobře). Nakonec se ‚umoudřily‘ a vykoukly ven týden před termínem bez použití císaře. A váha? Obě měly přes tři kilogramy!“
 
Proč jsou některá dvojčata jako za groš kudla a jiná se mohou pochlubit stejnou hmotností jako jedno děťátko, které maminka donosila až do stanoveného termínu? A může být jedno výrazně větší než druhé, nebo je jejich hmotnost vždycky přibližně stejná?
Podle doktora Chmela porodní hmotnost závisí na dvou základních momentech. Na kvalitě výživy obou plodů jednou (společnou - monochoriální) či dvěma (každý plod má jednu = bichoriální dvojčata) placentami a na takzvaném stáří těhotenství v době porodu. „Dvojčata narozená v 32. týdnu gravidity mají porodní hmotnost obvykle kolem 2000 gramů, kdežto dvojčata narozená ve 36. týdnu mají zpravidla více než 2500 gramů.
Významnou roli má ovšem i konstituce těhotné, žena menšího vzrůstu obvykle nerodí velké děti. Převážná většina dvojčat má hmotnost přibližně stejnou. Pokud se liší, je to obvykle z důvodů schopnosti jedné společné placenty či některé ze dvou samostatných placent vyživovat jeden plod méně než druhý. Rozdíl v hmotnosti může mít i některé závažnější vzácnější příčiny, například vrozenou srdeční vadu jednoho z plodů.

Hlavičkou dolů
„To budu určitě rodit císařem,“ říkají si maminky, když se dozvědí, že budou mít dvojčata. Je opravdu císařský řez nezbytný? A v jakých případech skutečně přichází v úvahu normální porod a kdy je třeba sáhnout právě k císařskému řezu?
„Kritéria pro porod císařským řezem jsou u dvojčat rozmanitá. Souvisí hlavně s polohou plodů, týdnem těhotenství v době porodu a jejich porodní hmotností,“ zdůrazňuje doktor Chmel. „Spontánní porod přirozenými cestami se u donošených dvojčat doporučuje v případě uložení obou plodů v poloze podélné hlavičkou. Ve všech ostatních případech se zvažují i další kritéria a po jejich vyhodnocení se nezřídka doporučuje ukončit těhotenství plánovaně císařským řezem. Klasickým příkladem, kdy se obě miminka rodí císařským řezem, je takzvané kolizní postavení dvojčat, při kterém je před porodem plod A v poloze podélné koncem pánevním a plod B zase v poloze podélné hlavičkou.“

Příprava na porod
„Lékař mi řekl, že by měla porodnice dopředu vědět, že čekám dvojčata,“ diví se Klára. „Nechápu, k čemu je to dobré, pokud je prognóza mého porodu v naprostém pořádku. Je to opravdu nutné? Je příprava na porod dvojčat stejná, jako je tomu u jednoho dítěte?“
„Příprava na porod dvojčat se pro maminku liší pouze v poučení o průběhu celého samovolného porodu a zejména o samotné druhé porodní době, kdy je zapotřebí aktivní účasti uvědomělé a dobře teoreticky připravené rodičky. Ale je samozřejmě vhodné, aby porodníci měli u dvojčat vždy dost času na dobrou přípravu,“ říká MUDr. Chmel. „Dobrá příprava spočívá hlavně v rozhodnutí o taktice vedení porodu na základě provedených vyšetření, a to zejména ultrazvuku, který ověří nejen polohu, ale i rozměry plodů. Pokud se tedy rozhodnete pro tu či onu porodnici, stavte se v tamější prenatální poradně ještě v období klidu a ne až s kontrakcemi. Váš gynekolog vás do porodnice jistě včas odešle. A kdy to bude? To závisí na mnoha faktorech – patří k nim stupeň otevření děložního hrdla, předčasné stahy, známky nerovnoměrného růstu (jedno může být menší než druhé) apod. Obvyklé období první návštěvy prenatální poradny v porodnici bývá kolem 34. týdne těhotenství.“

Přirozený porod
„Porod nade mnou visel jako černý mrak,“ svěřuje se Lucka. „Kamarádky mi totiž pěkně barvitě vylíčily, co všechno zažily, když se jim mělo narodit jedno dítě. A dodávaly: ‚Jen počkej,jedno dítě, to se dá jakž takž zvládnout, ale dvě? To musí být hrůza...‘ Není divu, že když přišel můj čas, byla jsem celá rozklepaná. Možná že kdybych dopředu věděla, že se normální porod dvojčat skoro vůbec neliší od porodu jednoho dítěte, byla bych mnohem klidnější...“
„Spontánní porod dvojčat se opravdu příliš neliší od porodu jednoho dítěte,“ zdůrazňuje doktor Chmel. „Většina porodnic je dnes vybavena takovým kardiotokografem, který je schopen snímat srdeční frekvenci obou plodů. U dvojčat je vždy třeba větší opatrnosti a předvídavosti, porodníci se zpravidla snaží o pozvolný průběh porodu. Příroda to obvykle zařídí s malým přispěním lékaře dobře i sama. Proces otevírání děložního hrdla bývá často pomalejší, protože děložní stahy jsou vzhledem k příliš rozepjaté svalovině dělohy obvykle slabší. V takových případech je třeba mírné podpory kontrakcí pomocí medikamentů. Pokud vám tedy porodník nabídne u dvojčat porod přirozenými cestami, nebojte se žádného hororu. Někdy mám dojem, že nastávající maminky přicházejí do porodnic již ‚rozhodnuty‘ pro císařský řez, protože to říkaly kamarádky. Tak tento způsob přípravy na porod opravdu není nejšťastnější a lékař má s takto ‚připravenou‘ rodičkou nezáviděníhodnou pozici: jen těžko vysvětlíte již přesvědčenému člověku, že váš názor je sice opačný, ale zároveň správný a sledující váš prospěch.“

Kdo bude první
Které dítě vychází při fyziologickém porodu jako první a která poloha je pro fyziologický porod nejlepší a za jak dlouho se rodí druhé dítě po prvním?
„A se rodí jako první, je níže uložený, a B následuje až po něm. Pro samovolný porod je asi nejlepší situace, kdy jsou oba plody v poloze podélné hlavičkou. Při dobrém monitorování srdeční akce plodu B lze říci, že časový odstup porodů obou plodů není vůbec důležitý. Pokud víme, že se má ‚béčko‘ v děloze stále dobře, můžeme čekat poměrně dlouho, než se ono ‚prodere‘ na svět. V praxi se plody B rodí většinou za několik málo minut po prvním novorozeněti.“

Půjde „císařem“
Život je plný překvapení. Dokonce se prý stává, že může maminka rodit nadvakrát. Karolína to zažila na vlastní kůži. „Když jsem porodila Honzíka, dlouho se nic nedělo. A najednou mi porodník řekl, že Kájovi se ven nechce a že ho budou muset vyndat jinudy. Byla jsem už strašně vyčerpaná, a tak jsem pořád nechápala, co tím mají na mysli. Prostě, že půjde o císařský řez. Pak jsem byla ráda, že všechno dobře dopadlo, a tak jsem se ani nezeptala, proč byl ‚císař‘ nutný.“
 
„Takové situace se vyskytují, ale jsou opravdu výjimečné. Císařský řez na plod B se provádí buď pro známky ohrožení nedostatkem kyslíku, nebo v situaci, kdy se plod B dostane například do polohy příčné a nedaří se jej ‚zrektifikovat‘, tj. dostat do polohy podélné, která je základní podmínkou porodu přirozenými cestami.“ A jak dlouho může porod dvojčat trvat? Jak moc se může druhé dítě „loudat“, aniž by to bylo pro ně či matku nebezpečné?
„Časové omezení porodu dvojčat neexistuje. Samozřejmě se snažíme vést porod aktivně tak, abychom dobu celého porodu zkrátili na minimum. Jak jsme si již řekli, časový odstup porodu plodu B je pro něj (ale i pro matku) při kvalitním monitorování nedůležitý. Může být jedno dvojče starší a jedno mladší. Všechno je teoreticky možné, ale s takovou eventualitou se v praxi opravdu nesetkáváme.“

Budou komplikace?
Jsou maminky, které si porod pochvalují. „Ani jsem si nevšimla, že jsou obě děti venku,“ říká s lehkou nadsázkou Monika. „Asi jsem měla štěstí,“ dodává. Někdy to však nemusí být tak jednoduché a porod neprobíhá zcela hladce. Jak je to vlastně s komplikacemi při porodu dvojčat?
„Komplikace hrozí u jakéhokoli samovolného i operačního porodu, porod dvojčat nevyjímaje. Pečlivým předporodním vyšetřením a kvalitní teoretickou přípravou se ovšem riziko vzniku komplikací během porodu minimalizuje. Základem úspěchu je stanovení správné taktiky vyplývající z polohy, velikosti a zralosti obou plodů. Ale proč zdůrazňovat komplikace? Milé maminky, nemějte strach. Pro porodníky není porod dvojčat ničím tak raritním a komplikovaným, aby to nezvládli. Opak je pravdou. Pokud je spontánní porod jednoho plodu pod 100% kontrolou, tak porod dvojčat je pod kontrolou minimálně 110%. A co už může být větší zárukou úspěchu?“

Narodily se
Obtížný porod dokáže maminku hodně unavit. Ale i když jí většinou nezbývá příliš mnoho energie, touží po tom, aby si mohla miminko pohladit a polaskat. Takový kontakt přispívá navíc i k rozvíjení pouta, které se mezi maminkou a dítětem započalo vlastně už na počátku těhotenství. To je také jeden z důvodů, proč mamince pokládají miminko na bříško. Pokud ji nebo děti nepostihly nějaké komplikace, je postup stejný i u dvou dětí. „Byly spolu v děloze a budou spolu i nadále, nejen na bříšku maminky po porodu.“ konstatuje MUDr. Roman Chmel.

Přidat příspěvek Nejnovější komentáře

Betynka na Facebooku


Nejčtenější články